Atentie contabili!

Modificari importante privind scutirea de TVA!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
 
 
 

Cum procedam la ajustarea TVA pentru vanzarea unui mijloc fix?

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

de InfoTva.ro

de InfoTva.ro la 28 Aug. 2015 Exclusiv
Tags: ajustare tva, vanzarea uui mijloc fix, tva, mijloc fix, amortizare, bunuri

O firma vine un mijloc fix (utilaj) complet amortizat, in august 2015, catre un client extern (din UE), iar vanzarea este scutita de TVA in baza art. 143 al 2 lit a). Utilajul a fost cumparat in 2010 de la un furnzior extern (din UE) si a fost amortizat pe o perioada de 4 ani (grupa de Mijloace Fixe 2.3.6.8.1.Electrostivuitoare).


La vanzarea lui trebuie sa facuta ajustare de TVA? In cazul unui raspuns afirmativ, pe ce suma se va face amortizarea?

Perioada de ajustare a TVA pentru bunurile de capital este, conform art. 149 din Codul fiscal, de 5 ani.

Dar la art. 149, alin. (1), litera a) se specifica:

"(...) nu sunt considerate bunuri de capital activele corporale fixe amortizabile a caror durata normala de utilizare stabilita pentru amortizarea fiscala este mai mica de 5 ani; (...)"

Cum durata normala de utilizare pentru grupa 2.3.6.8.1 este – conform Catalogului mijloacelor fixe – de 4-8 ani - dvs. avand dreptul sa alegeti pentru amortizarea fiscala durata de 4 ani – atunci stivuitorul nu face parte din categoria bunurilor de capital pentru care este obligatorie ajustarea TVA conform art. 149 din Codului fiscal.
Ajustarea TVA pas cu pas
Ajustarea TVA pas cu pas

Vezi detalii

Declaratia 394. Tranzactii cu persoane afiliate
Declaratia 394. Tranzactii cu persoane afiliate

Vezi detalii

Contabilitatea operatiunilor de transport si logistica
Contabilitatea operatiunilor de transport si logistica

Vezi detalii


De asemenea, la punctul 53, alin. (14) din Normele metodologice de aplicare a art. 148 din Codul fiscal se prevede :

"(14) In cazul activelor corporale fixe, care nu sunt amortizate integral, altele decat cele care sunt considerate bunuri de capital conform art. 149 din Codul fiscal, ajustarea taxei conform art. 148 din Codul fiscal se face pentru valoarea ramasa neamortizata. Ajustarea se efectueaza in functie de cota de taxa in vigoare la data achizitiei activului corporal fix. In sensul prezentelor norme, prin valoare ramasa neamortizata se intelege valoarea de inregistrare in contabilitate diminuata cu amortizarea contabila."

Cum stivuitorul este complet amortizat, nu se va ajusta TVA nici conform art. 148 din Codul fiscal.
Deci la vanzarea acestui activ complet amortizat intr-o perioada mai mica de 5 ani nu aveti obligatia ajustarii TVA.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Anca Ivanov, expert contabil


Autor: InfoTva.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Cum procedam la ajustarea TVA pentru vanzarea unui mijloc fix?":
Rating:

Nota: 4.17 din 5 din 3 voturi





NOUTATI din Contabilitate in 2020 - Noua procedura pentru Scutirea de TVA
Atentie contabili!
Modificari importante privind scutirea de TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"NOUTATI din Contabilitate in 2020 - Noua procedura pentru Scutirea de TVA" 
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
NOUTATI din Contabilitate in 2020 - Noua procedura pentru Scutirea de TVA Modificari importante privind scutirea de TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"NOUTATI din Contabilitate in 2020 - Noua procedura pentru Scutirea de TVA"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016