Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Transfer bunuri. Cand intervine obligatia ajustarii TVA?

de Redactia Infotva.ro la 25 Dec. 2015 Exclusiv
Tags: divizare, ajustare tva, codul fiscal, transfer bunuri, deducere tva

Cazul pe care il analizam mai jos se refera la situatia in care societatea X se divizeaza. Prin desprindere se infiinteaza societatea Y care va primi in urma divizarii un imobil compus din teren si cladire (terenul si cladirea au fost achizitionate de la o persoana fizica si nu s-a dedus TVA). Divizarea se va incheia in anul 2016. Societatea Y nu este platitoare de TVA de la infiintare. Vom vedea astfel daca este obligata societatea Y sa plateasca TVA din ajustare.

Nefiind persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA, in calitate de primitor al activelor,  societatea Y  ar fi fost obligata sa plateasca TVA la preluarea prin transfer a bunurilor numai daca, la momentul achizitiei, societatea X  ar fi exercitat dreptul de deducere a sumei TVA deductibile aferente bunurile respective, pe baza facturilor primite de la furnizor.  Aceasta obligatie intervine conform prevederilor art.  149 "Ajustarea taxei deductibile in cazul bunurilor de capital" la care se face referire si prin art. 128 alin. (7).

"Persoana impozabila care este beneficiarul transferului prevazut la alin. (7) este considerata ca fiind succesorul cedentului, indiferent daca este inregistrata in scopuri de taxa sau nu. Beneficiarul va prelua toate drepturile si obligatiile cedentului, inclusiv pe cele privind livrarile catre sine prevazute la art. 128 alin. (4) din Codul fiscal, ajustarile deducerii prevazute la art. 148 si 149 din Codul fiscal.

Daca beneficiarul transferului este o persoana impozabila care nu este inregistrata in scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal si nu se va inregistra in scopuri de TVA ca urmare a transferului, va trebui sa plateasca la bugetul de stat suma rezultata ca urmare a ajustarilor conform art. 128 alin. (4), art. 148, 149 sau 161 din Codul fiscal, dupa caz, si sa depuna in acest sens declaratia prevazuta la art. 156^3 alin. (8) din Codul fiscal. Momentul de referinta pentru determinarea datei de la care incepe ajustarea taxei, in cazul bunurilor de capital, nu este data transferului, ci data obtinerii bunului de catre cedent, conform art. 149 sau 161 din Codul fiscal, dupa caz. "

Avand in vedere faptul ca bunurile au fost achizitionate de la o persoana fizica tratata drept persoana neimpozabila d.p.d.v. al TVA care nu a fost obligata sa colecteze TVA la vanzarea bunurilor, nu intervine obligatia societatii  Y de ajustare a TVA  la momentul preluarii bunurilor respective de la societatea X.

Practic, in situatia prezentata, societatea X nu a dedus TVA, motiv pentru care, nici societatea Y nu are ce ajusta. Acest aspect trebuie sa rezulte chiar din registrul bunurilor de capital completat de catre societatea X, obligata sa transmita, in calitate de cedent,  o copie de pe registrul bunurilor de capital, daca acestea sunt obtinute dupa data aderarii. Din acest registru, trebuie sa rezulta ca societatea X a achizitionat bunurile respective fara TVA.  

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Amelia Dumitras - Consultant fiscal
Agricultura. Noutati fiscal-contabile
Agricultura. Noutati fiscal-contabile

Vezi detalii

37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari
37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari

Vezi detalii

Noi reguli privind SPONSORIZAREA
Noi reguli privind SPONSORIZAREA

Vezi detalii




Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Transfer bunuri. Cand intervine obligatia ajustarii TVA?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016