Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

TVA aferenta facturilor emise de furnizori. Cum deducem TVA-ul colectat?

de InfoTva.ro la 24 Feb. 2014 Exclusiv
Tags: tva, facturi, furnizori, deducere tva colectat, factura, exigibilitate, facturile neachitate

Pentru procedura corecta de deducere a TVA-ului colectat, pornim de la analiza unei unitati platitoare de TVA pana la data de 31.01.2014, aceasta calitate fiind suspendata conform art.153 alin.9, lit.c). Pana la 31.01.2014 aceasta a aplicat sistemul TVA la incasare.




La 31.01.2014 a ramas un sold in contul 4428 reprezentand TVA neexigibila pentru facturile neachitate furnizorilor, in suma de 1.000 lei.

In data de 15.02.2014 a redevenit platitoare de TVA. In perioada 01.02.2014-14.02.2014, unitatea a achitat furnizorilor respectivele facturi.

Vom stabili daca taxa pe valoarea adaugata aferenta facturilor emise de furnizori aflate in sold la 31.01.2014 (in contul 4428) si achitate in perioada suspendarii se poate inregistra dupa data de 15.02.2014 in contul 4426 si deduce din TVA colectat care se inregistreaza dupa aceasta data.

Conform art. 11 alin. (1 indice 3) din Codul fiscal, contribuabilii, persoane impozabile stabilite in Romania, carora li s-a anulat inregistrarea in scopuri de TVA conform art. 153 alin. (9) lit. b) - e) din Codul fiscal, nu beneficiaza, in perioada respectiva, de dreptul de deducere a TVA aferente achizitiilor efectuate, dar sunt supusi obligatiei de plata a TVA colectate, in conformitate cu prevederile titlului VI din Codul fiscal, aferenta operatiunilor taxabile desfasurate in perioada  respectiva.
Examenul de consultant fiscal. Grile si temeiuri legale 2019
Examenul de consultant fiscal. Grile si temeiuri legale 2019

Vezi detalii

Ghidul practic al contabilului din domeniul constructiilor
Ghidul practic al contabilului din domeniul constructiilor

Vezi detalii

Registrul de Evidenta Fiscala PFA
Registrul de Evidenta Fiscala PFA

Vezi detalii


Pentru achizitiile de bunuri si/sau servicii efectuate in perioada in care persoana nu are cod valabil de TVA, destinate operatiunilor care urmeaza a fi efectuate dupa data inregistrarii in scopuri de TVA care dau drept de deducere potrivit titlului VI din Codul fiscal, se ajusteaza in favoarea persoanei impozabile, prin inscrierea in primul decont de taxa prevazut la art. 156 indice 2 depus de persoana impozabila dupa inregistrarea in scopuri de TVA sau,  dupa caz, intr-un decont ulterior, taxa aferenta:

a) bunurilor aflate in stoc si serviciilor neutilizate, constatate pe baza inventarierii, in momentul inregistrarii;

b)activelor corporale fixe, inclusiv bunurilor de capital pentru care perioada de ajustare a deducerii nu a expirat, precum si activelor corporale fixe in curs de executie, constatate pe baza de invantariere, aflate in proprietatea sa in momentul inregistrarii. In cazul activelor corporale fixe, altele de cat bunurile de capital, se ajusteaza taxa aferenta valorii ramase neamortizate la momentul inregistrarii. In cazul bunurilor de capital se aplica prevederile art. 149 din Codul fiscal;

c) achizitiilor de bunuri si servicii care urmeaza a fi obtinute, respectiv pentru care exigibilitatea de taxa a intervenit conform art. 134 indice 2 alin. (2) lit. a) si b) inainte de data inregistrarii si al caror fapt generator de taxa, respectiv livrarea/prestarea, are loc dupa aceasta data.

In concluzie, in cazul prezentat in care perioada in care codul de TVA nu a fost valabil, a fost foarte scurta, totusi taxa achitata furnizorului/prestatorului in aceasta perioada nu este deductibila daca este aferenta livrarilor/prestarilor efectuate in aceasta perioada, chiar daca pentru livrarea/prestarea efectuata s-a colectat TVA conform art. 11 alin. (1 indice 3) din Codul fiscal.



Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "TVA aferenta facturilor emise de furnizori. Cum deducem TVA-ul colectat?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016