Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Cheltuieli efectuate in favoarea asociatilor. Opinia specialistului

de InfoTva.ro la 27 Oct. 2014 Exclusiv
Tags: cheltuieli, asociati, formularul 100, impozite, deductibile, profitul impozabil

Cheltuielile efectuate in favoarea asociatilor nu sunt deductibile la determinarea profitului impozabil in baza art. 21 alin. (4) lit. e) din Codul fiscal, potrivit caruia nu sunt deductibile cheltuielile facute in favoarea actionarilor sau asociatilor, altele decat cele generate de plati pentru bunurile livrate sau serviciile prestate contribuabilului, la pretul de piata pentru aceste bunuri sau servicii.


Din punct de vedere fiscal, conform art. 7 alin. (1) pct. 12 din Codul fiscal, se considera dividend si se supune aceluiasi regim fiscal ca veniturile din dividende:

   - suma platita de o persoana juridica pentru bunurile sau serviciile achizitionate de la un participant la persoana juridica peste pretul pietei pentru astfel de bunuri si/sau servicii, daca suma respectiva nu a facut obiectul impunerii la primitor cu impozitul pe venit sau pe profit;
   - suma platita de o persoana juridica pentru bunurile sau serviciile furnizate in favoarea unui participant la persoana juridica, daca plata este facuta de catre persoana juridica in folosul personal al acestuia.

Art. 67 alin.    (1 indice 1.1) prevede  ca, regimul fiscal aplicabil veniturilor din dividende prevazut la alin. (1) se aplica si pentru veniturile considerate dividende, reprezentand sume platite de o persoana juridica pentru bunurile sau serviciile furnizate in favoarea unui participant la persoana juridica, daca plata este facuta de catre persoana juridica in folosul personal al acestuia.

In conformitate cu prevederile art. 93 din Codul fiscal, platitorii de venituri, cu regim de retinere la sursa a impozitelor, sunt obligati sa calculeze, sa retina, sa vireze si sa declare impozitul retinut la sursa, pana la termenul de virare a acestuia inclusiv, cu exceptiile prevazute in acest titlu.

Platitorii de venituri, cu regim de retinere la sursa a impozitelor, au obligatia sa depuna o declaratie privind calcularea si retinerea impozitului pentru fiecare beneficiar de venit la organul fiscal competent, pana in ultima zi a lunii februarie inclusiv a anului curent pentru anul expirat.
PFA. Contributii, Taxe, Impozite si Deduceri
PFA. Contributii, Taxe, Impozite si Deduceri

Vezi detalii

Noi reguli privind SPONSORIZAREA
Noi reguli privind SPONSORIZAREA

Vezi detalii

37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari
37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari

Vezi detalii



Asimilarea din punct de vedere fiscal veniturilor din dividende nu se considera distribuire de dividende. Aceste sume sunt asimilate dividendelor doar din punct de vedere fiscal, neavand relevanta situatia persoanei juridice din punct de vedere contabil (inregistrarea de profit, repartizarea profitului s.a.).  Persoana juridica nu inregistreaza aceste sume in contul 457 – "Dividende de plata". Impozitul datorat de asociat se inregistreaza cu ajutorul contului 446 -  "Alte impozite, taxe si varsaminte asimilate", astfel:

Inregistrarea impozitului datorat de asociat:

461        =        446                 
             "Debitori diversi"          "Alte impozite, taxe si
                                    varsaminte asimilate"

Achitarea impozitului de catre asociat:

5311        =        461                  
      "Casa in lei"                  "Debitori diversi"

Virarea impozitului la bugetul de stat:

446        =        5121            
       "Alte impozite, taxe si            "Conturi la banci in lei"
        varsaminte asimilate"  

In situatia in care impozitul este suportat de catre societate acesta se inregistreaza prin formula contabila:

635        =        446            
       "Cheltuieli cu alte impozite,       "Alte impozite, taxe si
         taxe si varsaminte asimilate"         varsaminte asimilate"

Cheltuiala astfel inregistrata nu este deductibila la determinarea profitului impozabil.

Impozitul retinut se raporteaza prin Formularul 100 - "Declaratie privind obligatiile de plata la bugetul de stat" si Formularul 205 "Declaratie informativa privind impozitul retinut pe veniturile cu regim de retinere la sursa, pe beneficiari de venit".


Autor: Irina Dumitrescu

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Cheltuieli efectuate in favoarea asociatilor. Opinia specialistului":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 2 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016