Atentie contabili!

Modificari importante privind TVA!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
 
 
 

Achizitii de bunuri de la persoane fizice si juridice din UE. Utilizarea codului special de TVA. Cum procedam?

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

de InfoTva.ro

de InfoTva.ro la 16 Nov. 2017 Exclusiv
Tags: cod de tva, ndeclaratia 091, achizitii, codul special de tva

In analiza de mai jos, avem o societate comerciala romana, neplatitoare de TVA, care se inregistreaza prin formularul 091 pentru obtinerea codului special de TVA. Urmeaza sa efectueze urmatoarele tranzactii:

1. achizitii de bunuri din UE de la persoane fizice si juridice

2. livrari de bunuri catre persoane fizice din UE


Vom vedea ce cod de inregistrare se foloseste si care sunt implicatiile fiscale.


Iata raspunsul specialistului:
 

Potrivit art. 317 alin. 10 din Codul fiscal, codul special de TVA se utilizezaza numai pentru operatiunile prevazute la art. 317 alin. 1 si 2 din Codul fiscal, respectiv pentru:

- achizitiile intracomunitare de bunuri taxabile obligatoriu in Romania:

- prestarile de servicii intracomunitare;

Autoturisme pe firma. Regim fiscal-contabil
Autoturisme pe firma. Regim fiscal-contabil

Vezi detalii

Ajustarea TVA pas cu pas
Ajustarea TVA pas cu pas

Vezi detalii

Contabilitatea HORECA. Monografii contabile si cazuri practice
Contabilitatea HORECA. Monografii contabile si cazuri practice

Vezi detalii

- achizitiile intracomunitare de servicii;

- livrarile intracomunitare de bunuri efectuate de persoanele impozabile care aplica regimul special pentru agricultori;

- achizitii intracomunitare de bunuri taxabile prin optiune.

 

Astfel, sub rezerva ca nu se cunoaste natura bunurilor achizitionate sau vandute, conditiile de achizitie ori de livrare si nici calitatea persoanelor juridice furnizoare, pentru achizitiile intracomunitare de bunuri taxabile in Romania, efectuate de la persoane juridice societatea va utiliza codul special de TVA. Se va datora TVA potrivit art. 308 alin. 1 din Codul fiscal, declarata prin decontul special de TVA conform art. 324 alin. 1 lit. a din Codul fiscal si achitata efectiv la bugetul de stat.

Achizitiile de bunuri de la persoane fizice nu sunt considerate achizitii intracomunitare de bunuri taxabile in sensul art. 268 alin. 3 lit. a din Codul fiscal si pentru ele nu se va utiliza codul special de TVA si nici nu vor fi declarate in decontul special de TVA. Nici pentru livrarile de bunuri catre persoane fizice nu se va utiliza codul special de TVA, societatea aplicand regimul general de scutire specific neplatitorilor de TVA.


 

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Constanta Popa - Economist

 

Autor: InfoTva.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Achizitii de bunuri de la persoane fizice si juridice din UE. Utilizarea codului special de TVA. Cum procedam?":
Rating:

Nota: 3.7 din 5 din 5 voturi





MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate
Atentie contabili!
Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate" 
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016