Atentie contabili!


Modificari importante privind TVA!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
 
 
 

Import servicii. Se inregistreaza in Declaratia 394?

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de Redactia Infotva la 29 Nov. 2016 Exclusiv
Tags: import servicii, declaratia 394, tva, codul fiscal, d 394, taxare inversa

O firma a achizitionat o aplicatie pe internet in sistem de abonament lunar. Factura emisa lunar este asimilata importului de servicii din SUA. Vom vedea daca se evidentiaza in Declaratia 394 si, in cazul in care se evidentiaza, vom vedea in ce cartus se prinde acest import servicii extracomunitar cu taxare inversa.

Pentru importul de servicii se aplica taxare inversa deoarece societatea dumneavoastra este persoana obligata la plata taxei. Pentru ca sunteti platitori de tva, nu platiti efectiv taxa la buget, ci aplicati taxare inversa.

Daca sunteti persoana obligata la plata taxei, inseamna ca operatiunea este taxabila in Romania, deci se declara in 394 (sunt exceptate numai facturile cu taxare inversa care se declara in 390 si importul de servicii nu se declara in 390, deci nu este exceptat).
 
Operatiunile se declara in cartusul F al formularului 394:
 
"Valoarea totala a bazei impozabile aferenta achizitiilor de bunuri si servicii pentru care beneficiarul este obligat la plata TVA conform art. 307 alin. (2), (3), (5) si (6) din Codul fiscal si valoarea totala a TVA aferenta acestora, defalcate pe cote de TVA;

Se vor declara numai operatiunile taxabile pentru care locul livrarii/prestarii este in Romania conform art. 275, respectiv art. 278 din Codul fiscal si, in cazul achizitiilor de bunuri/servicii, beneficiarul este obligat la plata TVA conform art. 307 alin. (2), (3), (5) si (6) din Codul fiscal. Nu vor fi declarate operatiunile de export si import de bunuri (inclusiv in cazul persoanei impozabile pentru care s-a acordat certificat de amanare de la plata in vama a TVA) si nici operatiunile care se inscriu in declaratia recapitulativa privind livrarile/achizitiile intracomunitare (formular 390)".

Ajustarea TVA pas cu pas

Ajustarea TVA pas cu pas

Vezi detalii

Marea carte verde a monografiilor contabile

Marea carte verde a monografiilor contabile

Vezi detalii

Modele editabile pentru Calculatia Costurilor!

Modele editabile pentru Calculatia Costurilor!

Vezi detalii


Răspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Olguta Crevelescu - Expert Contabil


Redactia Infotva de Redactia Infotva
Redactia InfoTVA are un colectiv de 3 autori specializati din domeniul fiscal. Zilnic aducem in atentia dvs. tot ce este nou legat de aplicarea regimului TVA, intocmirea corecta a facturilor, depunerea declaratiilor si obligatiile fiscale care le revin angajatorilor. Explicam in mod detaliat modificarile aparute si oferim solutii practice pentru orice dilema generata de noutatile cotidiene!

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Import servicii. Se inregistreaza in Declaratia 394?":
Rating:

Nota: 4.9 din 5 din 5 voturi





MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate

Atentie contabili!

Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate" 
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]

Atentie contabili!

MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016