Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Achizitii de servicii non-UE. Ce obligatii apar privind TVA-ul si impozitul pe veniturile nerezidentilor?

de InfoTva.ro la 22 Apr. 2016 Exclusiv
Tags: achizitii servicii, impozit pe venituri nerezidenti, import servicii, tva 2016, codul fiscal

In cazul de mai jos, analizam cazul unei societati neplatitoare de TVA care plateste lunar servicii de depozitare foto pe internet catre o societate din SUA. Vom vedea care sunt obligatiile referitoare la TVA si la impozitul pe venitul nerezidentilor.


In ceea ce priveste TVA ,  locul prestarii serviciilor este la beneficiar in Romania, conform  prevederilor de la art. 278 alin. (2) din Codul fiscal.

Din punctul de vedere al TVA, in ceea ce priveste achzitia intracomunitara de servicii din SUA, societatea neinregistrata in scop de TVA va avea surmatoarele obligatii fiscale:

1)  sa taxeze serviciul primit in Romania la o baza de impozitare formata din aplicarea cursului valutar in vigoare la data emiterii facturii de catre de la prestatorul intracomunitar asupra sumei in valuta inscrisa de catre prestator in factura emisa;

2)  sa achite efectiv bugetului de stat suma TVA rezultata din aplicarea cotei de TVA de 20% asupra bazei de impozitare calculate conform punctului 1, pana pe data de 25 a lunii urmatoare emiterii facturii de catre furnizorului din SUA;

3 ) sa evidentieze factura primita in jurnalul pentru cumparari intocmit pentru luna taxarii serviciului. Acest document de evidenta fiscala trebuie intocmit de catre beneficiarul din Romania chiar daca nu este inregistrat in regim normal in scopuri de TVA;
 Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili
Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili

Vezi detalii

Institutiile Statului in Control
Institutiile Statului in Control

Vezi detalii

Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor

Vezi detalii


4)  sa raporteze serviciul achizitionat prin decontul de TVA cod 301 "Decont special de taxa pe valoarea adaugata". Raportarea se efectueaza in baza informatiilor preluate din jurnalul pentru cumparari, pana pe data de 25 a lunii urmatoare emiterii facturii de catre furnizorului din SUA. Tot pana la acest termen se va face si plata TVA  la bugetul de stat.

In ceea ce priveste impozitul pe veniturile nerezidentilor, consideram ca nu sunt supuse impozitului pe veniturile nerezidentilor veniturile platite societatii din SUA intrucat locul prestarii nu este in Romania ci in SUA – este o suma platita pentru  acces la servicii pe un server care nu este in Romania, fiind aplicabile prevederile exceptia prevazuta la art. 223 alin. (1 )lit. k) din Codul fiscal.

Prin urmare, nu veti retine impozit pe veniturile nerezidentilor, in acest caz.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Dana Hristu - Consultant fiscal si expert contabil si auditor financiar

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Achizitii de servicii non-UE. Ce obligatii apar privind TVA-ul si impozitul pe veniturile nerezidentilor?":
Rating:

Nota: 4.6 din 5 din 5 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016