Atentie contabili!

Modificari importante privind TVA!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
 
 
 

TVA transport rutier marfuri client UE si non UE. Inscriem in ROI?

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

de InfoTva.ro

de InfoTva.ro la 08 Mar. 2013 Exclusiv
Tags: tva, declaratia 095, transport rutier, client ue, roi, registrul operatorilor

Vom analiza cazul unei firme nou-infiintate in Romania care efectueaza transporturi rutiere de marfuri dintr-un stat UE, pe teritoriul Uniunii, cat si in afara UE.



Se va stabili astfel daca, in ce priveste TVA-ul, se va inscrie optiunea de TVA si modul de emitere a facturilor pentru ambele categorii de clienti. In plus, se va vedea in ce masura e obligatorie inscrierea in Registrul Operatorilor Intracomunitari (ROI) si daca e necesar sa se obtina EORI.

Solutia consultantului:

Pana la atingerea plafonului de 220.000 lei, reprezentand cifra de afaceri a societatii, nu aveti obligatia sa deveniti platitori de TVA, in intelesul clasic al acestei notiuni, beneficiind de plafonul de scutire de TVA, conform art. 152 din Codul fiscal.

Daca aveti clienti din Comunitate, persoane impozabile, inainte de efectuarea serviciilor, aveti obligatia sa solicitati obtinerea unui cod special de TVA, conform art. 153^1 din Codul fiscal. Acest cod de TVA nu va confera calitatea de platitor de TVA. Codul special de TVA se utilizeaza numai pentru a fi comunicat clientilor din Comunitate, respectiv pentru depunerea declaratiilor cu privire la TVA.

Societatea dvs va solicita inregistrarea in Registrul operatorilor intracomunitari, conform art. 158^2 din Codul fiscal, concomitent cu obtinerea codului special de TVA, prin depunerea declaratiei 095, iar pana pe data de 25 a lunii urmatoare, veti depune declaratia recapitulativa 390 privind achizitiile si livrarile intracomunitare.
Proceduri obligatorii. Spalarea banilor
Proceduri obligatorii. Spalarea banilor

Vezi detalii

Ajustarea TVA pas cu pas
Ajustarea TVA pas cu pas

Vezi detalii

Modele editabile pentru Calculatia Costurilor!
Modele editabile pentru Calculatia Costurilor!

Vezi detalii



Aveti obligatia sa obtineti codul EORI numai daca efectuati importuri de bunuri din alte state terte, iar acest numar va atribuie o caracteristica de identificare unica la nivelul comunitatii, similar codului de TVA. Pentru prestarile de servicii, nu se necesita detinerea codului EORI.

Va recomandam sa va inregistrati in scopuri normale de TVA, conform art. 153 din Codul fiscal, deoarece prestarile de servicii, transport intracomunitar de marfa, catre clienti persoane impozabile ce va comunica un cod de TVA din Comunitate, sunt scutite de TVA cu drept de deducere, fapt pentru care eventualul TVA de la achizitia combustibililor, pieselor de schimb etc, este o suma deductibila.
Autor: InfoTva.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "TVA transport rutier marfuri client UE si non UE. Inscriem in ROI?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate
Atentie contabili!
Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate" 
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016