Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Cum se realizeaza ajustarea pozitiva a TVA dupa inregistrare

de InfoTva.ro la 30 Iul. 2018 Exclusiv
Tags: ajustare tva, ajustare pozitiva tva, achizitie teren, codul fiscal

Pentru situatia in care o societatea achizitioneaza produse in perioada in care este neplatitoare de TVA, iar ulterior opteaza pentru codul de TVA, exista posibilitatea ajustarii TVA. Totusi, care sunt exact pasii care trebuie urmati, ne vor explica specialistii nostri.

Concret, astazi vom analiza situatia unei societati nou infiintata, neplatitoare de TVA, care a cumparat terenuri, a platit taxe notariale, a platit studii si avize pentru complexul rezidential care urmeaza sa fie construit pe acel teren si a achizitionat o serie de alte materiale pentru constructie. Pentru astea a primit facturi cu TVA in perioada cand societatea nu era platitoare de TVA. Intre timp firma a obtinut, prin optiune, codul de TVA. Specialistii nostri ne vor arata cum se facea ajustarea TVA pentru operatiunile de mai sus dupa ce firma a devenit platitoare de TVA, in conditiile in care constructia nu este finalizata, si se fac in continuare achizitii.
 

Raspunsul specialistului

Dupa inregistrarea in scopuri de TVA in regim normal conform prevederilor art. 316 alin. (1) lit. c), persoana impozabila este indreptatita sa exercite dreptul de deducere a sumei TVA aferente achizitiilor efectuate anterior inregistrarii, daca:
-    bunurile respective nu au fost vandute, existand in stoc la data inregistrarii TVA;
-    serviciile achizionate nu au fost consumate, existand in sold, de exemplu, cheltuielile inregistrate in debitul contului 471 "Cheltuieli inregistrate in avans" (chirii platite in avans, servicii prestate de terti nedecontate, abonamente) sau in debitul contului 303 "Materiale de natura obiectelor de inventar" nedecontate prin formula contabila 603 = 303.
-    s-au efectuat plati de avansuri catre furnizori/prestatori inregistrati in scopuri de TVA in Romania.
 
Altfel spus, exercitarea dreptului de deducere nu poate fi efectuata daca bunurile si serviciile respective au fost utilizate/consumate pentru realizarea de operatiuni supuse regimului special de scutire reglementat prin art. 310 "Regimul special de scutire pentru intreprinderile mici", aplicabil pana la momentul inregistrarii TVA prin optiune.      
 
Conform prevederilor pct. 78 alin. (8) din normele de aplicare ale art. 304 "Ajustarea taxei deductibile in cazul achizitiilor de servicii si bunuri, altele decat bunurile de capital", in  situatia in care  persoana impozabila care aplica regimul special de scutire  prevazut la art. 310 din Codul fiscal se inregistreaza in scopuri de TVA conform art. 316 din Codul fiscal se aplica ajustarile de taxa prevazute la pct. 83 si 84.
Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor

Vezi detalii

Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii

Manual de inventariere. Societati comerciale. PFA. ONG
Manual de inventariere. Societati comerciale. PFA. ONG

Vezi detalii

           
Referitor la art. 304 am in vedere prevederile alin. (1)  lit. c) din Codul fiscal  "In conditiile in care regulile privind livrarea catre sine sau prestarea catre sine nu se aplica, deducerea initiala se ajusteaza in urmatoarele cazuri: ……. c) persoana impozabila isi pierde sau castiga dreptul de deducere a taxei pentru bunurile mobile nelivrate si serviciile neutilizate. " Aceste prevederi trebuie coroborate cu cele de la pct. 78 alin. (1)  din normele de aplicare ale acestui articol "In situatia in care intervin situatiile prevazute la art. 304 alin. (1) din Codul fiscal, se ajusteaza taxa pe valoarea adaugata deductibila aferenta serviciilor neutilizate, bunurilor de natura stocurilor, activelor corporale fixe in curs de executie.
 
Ajustarea reprezinta exercitarea dreptului de deducere, atunci cand persoana impozabila castiga dreptul de deducere potrivit legii, denumita in continuare ajustare pozitiva, sau anularea totala sau partiala a deducerii exercitate initial in situatia in care persoana impozabila pierde potrivit legii dreptul de deducere, denumita in continuare ajustare negativa. Ajustarea se evidentiaza in decontul de taxa aferent perioadei fiscale in care a intervenit evenimentul care a generat ajustarea."si alin. (2) "In sensul alin. (1), prin servicii neutilizate se intelege imobilizarile necorporale care nu sunt complet amortizate la momentul la care intervine obligatia sau dreptul de ajustare a taxei.Serviciile de alta natura se considera utilizate in perioada fiscala in care au fost achizitionate. Ajustarea se efectueaza in cazul serviciilor neutilizate numai pentru taxa aferenta valorii ramase neamortizate. "
 
 La pct. 83 alin. (11) din normele de aplicare ale art. 310 cu privire la regimul special de scutire pentru intreprinderi mici se reglementeaza in mod expres faptul ca, atat persoanele impozabile care solicita inregistrarea in scopuri de taxa prin optiune conform prevederilor art. 310 alin. (3), coroborate cu prevederile art. 316 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal, cat si persoanele impozabile care solicita inregistrarea in scopuri de taxa in cazul depasirii plafonului de scutire in termenul stabilit la art. 310 alin. (6) din Codul fiscal au dreptul la ajustarea taxei deductibile aferente:
a)    bunurilor aflate in stoc, serviciilor neutilizate si activelor corporale fixe in curs de executie, constatate pe baza de inventariere, in momentul trecerii la regimul normal de taxare, in conformitate cu prevederile art. 304 din Codul fiscal;
b)    bunurilor de capital pentru care perioada de ajustare a deducerii nu a expirat, aflate in proprietatea sa in momentul trecerii la regimul normal de taxa, in conformitate cu prevederile art. 305 din Codul fiscal;
c)    activelor corporale fixe care pana la data de 31 decembrie 2015 nu erau considerate bunuri de capital, care au fost fabricate sau achizitionate pana la 1 ianuarie 2016 si care nu sunt complet amortizate la momentul trecerii la regimul normal de taxa, in conformitate cu prevederile art. 306 din Codul fiscal;
d)    achizitiilor de bunuri si servicii care urmeaza a fi obtinute, respectiv pentru care exigibilitatea de taxa a intervenit conform art. 282 alin. (2) lit. a) si b) din Codul fiscal inainte de data trecerii la regimul normal de taxa si al caror fapt generator de taxa, respectiv livrarea/prestarea, are loc dupa aceasta data.
 
Prevederi similare se regasesc si la pct. 84, cu privire la:
-    ajustarea pozitiva, calculata conform prevederilor art. 305 alin. (2) din Codul fiscal si pct. 79, aferenta bunurilor de capital pentru care perioada de ajustare a deducerii nu a expirat, aflate in proprietatea persoanei impozabile la data inregistrarii;
-    ajustarea pozitiva, calculata conform prevederilor art. 306 din Codul fiscal si pct. 80, aferenta activelor corporale fixe care pana la data de 31 decembrie 2015 nu erau considerate bunuri de capital, care au fost fabricate sau achizitionate pana la 1 ianuarie 2016 si care nu sunt complet amortizate la data la care persoana respectiva ar fi fost inregistrata in scopuri de taxa daca ar fi solicitat inregistrarea in termenul prevazut de lege;
 
Exercitare a dreptului de deducere a sumei TVA aferente achizitiilor efectuate anterior inregistrarii in scopuri de TVA este dezvoltata la punctul 67 alin. (14) din  normele de aplicare ale acestui articol, adoptate prin  H.G. nr. 1/2016 din 6 ianuarie 2016 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal “ In sensul art. 297 alin. (6) din Codul fiscal, orice persoana impozabila are dreptul sa deduca taxa pentru achizitiile efectuate de aceasta inainte de inregistrarea acesteia in scopuri de TVA, conform art. 316 din Codul fiscal, din momentul in care aceasta persoana intentioneaza sa desfasoare o activitate economica, cu conditia sa nu se depaseasca perioada prevazuta la art. 301 alin. (2) din Codul fiscal.
 
Deducerea se exercita prin inscrierea taxei deductibile in decontul de taxa prevazut la art. 323 din Codul fiscal, depus dupa inregistrarea persoanei impozabile in scopuri de TVA conform art. 316 din Codul fiscal, cu exceptia situatiei in care se aplica prevederile art. 310 alin. (6) din Codul fiscal. In cazul micilor intreprinderi care au aplicat regimul special de scutire in conformitate cu prevederile art. 310 din Codul fiscal si care se inregistreaza in scopuri de TVA conform art. 316 din Codul fiscal, taxa pentru achizitii efectuate inainte de inregistrare se deduce potrivit prevederilor pct. 83 si 84. ”
 
Exercitarea dreptului de deducere dupa inregistrarea TVA  este cunoscuta sub denumirea de ajustare pozitiva a taxei in beneficiul persoanei impozabile.
 
D.p.d.v. contabil, avand in vedere ca in perioada de aplicare a regimului special de scutire (art. 310), suma TVA deductibila pentru care nu s-a exercitat dreptul de deducere a reintregit costul de achizitie al bunurilor, serviciilor si  avansurilor achitate, dupa inregistrarea in scopuri de TVA ca urmare a efectuarii ajustarii pozitive a sumei TVA deductibile, suma TVA aferenta diminueaza costul de achizitie. De exemplu, pentru materialele existente in stoc, se efectueaza inregistrarea contabila 4426 = 301.
 
Suma TVA ajustata pozitiv se evidentiaza in jurnalul pentru cumparari si se raporteaza, in negru, prin decontul de TVA cod 300, in functie de natura bunurilor/serviciilor, fie la randul 32 “Regularizari taxa dedusa”, fie  la randul 33,alocat pentru “Ajustari conform pro-rata/ajustari pentru bunurile de capital”.
 
Raspuns oferit de specialistii Portal Contabilitate, un proiect de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.
 
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Cum se realizeaza ajustarea pozitiva a TVA dupa inregistrare":
Rating:

Nota: 2.5 din 5 din 2 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016