Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Achizitie teren de catre PFA de la persoana fizica

de InfoTva.ro la 18 Ian. 2012 Exclusiv
Tags: pfa, hg 44/2004, tva, achizitie teren

Intrebare: Un PFA sistem real, platitoare de TVA din 2011 care se ocupa cu constructia de cladiri, cumpara pe PFA cu contract de vanzare-cumparare (in trim IV_2011) in care este specificata si valoarea TVA, de la o persoana fizica (titularul PFA-ului) un teren cu constructii, teren pe care PFA-ul urmeaza sa construiasca un bloc de locuinte.

1. PFA-ul care cumpara terenul cu constructia de la persoana fizica (fara factura, numai contract vanzare-cumparare) fiind platitor de TVA la data cumpararii poate sa deduca TVA aferent terenului cumparat, avand in vedere ca persoana fizica care vinde trebuie sa plateasca TVA aferenta vanzarii (s-ar incadra la obligativitatea inregistrarii ca platitor de TVA) si in ce baza legala?

2.Se inscrie aceasta operatiune si cu ce valori in declaratiile pe care PFA-ul trebuie sa le depuna in 2012 aferente lui 2011 (declaratia 300, declaratia 394, declaratia 392)?

Raspuns:

Dupa cum se cunoaste, pentru deducerea TVA, in afara scopului achizitiei, cand bunul trebuie sa fie utilizat intr-o activitate supusa TVA, conform art. 146 din Codul fiscal, se impune ca si conditie formala existenta unei facturi corect intocmite. Lipsa facturii conduce la imposibilitatea exercitarii dreptului de deducere, iar procedura este agreeata la nivel comunitar prin Directiva CEE 112/2006 privind sistemul comun al TVA.
 
Alerta PortalContabilitate.roDescarca aici Programul Special de Alerta PortalContabilitate.ro!
Asigura-te, astfel, ca vei fi mereu primul care afla Noutatile PortalContabilitate.ro! ...clic aici
Operare SAGA. Exemple practice si recomandari!
Operare SAGA. Exemple practice si recomandari!

Vezi detalii

Agricultura. Noutati fiscal-contabile
Agricultura. Noutati fiscal-contabile

Vezi detalii

Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii



Faptul ca la data achizitiei terenului, vanzatorul trebuia sa fie inregistrat in scopuri de TVA, si implicit bugetul statului va solicita colectarea TVA pentru vanzare, nu da dreptul cumparatorului (PFA cu cod valid de TVA) sa deduca TVA de la achizitie.
 
Conform legislatiei actuale (norme metodologice pentru art. 152 alin. (6) din Codul fiscal, regasite la pct. 62 alin. (2) - (3) din HG 44/2004), vanzatorul are dreptul sa-si deduca in nume propriu TVA - ul de la eventualele achizitii in legatura cu vanzarea terenului supusa TVA.
 
Noi consideram astfel ca nu aveti dreptul sa deduceti TVA pentru aceasta achizitie, iar declararea in decontul de TVA 300 pentru achizitii netaxabile este facultativa. Pana la noi reglementari, achizitiile efectuate de la persoane neinregistrate in scopuri de TVA nu se declara in declaratia 394.
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Achizitie teren de catre PFA de la persoana fizica":
Rating:

Nota: 4.75 din 5 din 6 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016