Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

PFA: Cheltuieli personale efectuate din contul deschis pe cabinet. Registrul de evidenta fiscala

de InfoTva.ro la 03 Dec. 2018 Exclusiv
Tags: cheltuieli deductibile, pfa, registrul de evidenta fiscala

Cum se recunosc in contabilitate cheltuielile efectuate in scop personal de o persoana fizica autorizata (PFA)?

In analiza de astazi, specialistul nostru a plecat de la cazul unei PFA care presteaza activitati juridice si care efectueaza cheltuieli personale platite din contul bancar deschis pe cabinet  - cheltuieli pentru care nu are factura sau bon fiscal. Aceasta PFA vrea sa stie daca pur si simplu se scad drept cheltuieli deductibile la calculul impozitului pe venit sau se aduna la calculul impozitului fiind considerate cheltuieli nedeductibile (precum in cazul impozitului pe profit). Are obligatia achizitionarii registrului de evidenta fiscala?
 

Raspunsul specialistului


1. PFA poate avea oricand doreste acces la bani, practic el are obligatia de a-si onora obligatiile fiscale si fata de terti (furnizori, organe fiscale etc.), iar de restul sumelor existente poate dispune oricand doreste.
Prin urmare, cheltuielile efectuate in scop personal se vor inregistra ca atare in contabilitate si nu se iau in calcul la determinarea venitului net impozabil, intrucat nu sunt cheltuieli deductibile.

2. Potrivit art. 68 alin. (8) si. (9) din Codul fiscal:
"(8) Contribuabilii pentru care determinarea venitului anual se efectueaz in sistem real au obligatia sa completeze Registrul de evidenta fiscala, in vederea stabilirii venitului net anual.
(9) Modelul si continutul Registrului de evidenta fiscala se aproba prin ordin al ministrului finantelor publice."
 
Institutiile Statului in Control
Institutiile Statului in Control

Vezi detalii

 Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili
Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili

Vezi detalii

Impozitarea dividendelor in 2018
Impozitarea dividendelor in 2018

Vezi detalii

In Monitorul Oficial nr. 10 din data de 05.01.2018 a fost publicat OMFP nr. 3254/2017 privind Registrul de evidenta fiscala pentru persoanele fizice, contribuabili potrivit Titlului IV din Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal.

Registrul de evidenta fiscala are ca scop inscrierea informatiilor care stau la baza determinarii venitului net anual/pierderii nete anuale cuprins/cuprinse in Declaratia Unica.

Contribuabilii pot tine Registrul de evidenta fiscala in forma scrisa sau electronica, cu respectarea modelului si continutului prevazute in anexa nr. 1 la ordin.
 
Registrul de evidenta fiscala:
- se intocmeste intr-un singur exemplar de catre contribuabili, fara a se lasa randuri libere, completandu-se cate o fila din modelul prevazut in anexa nr. 1 la ordin, dupa caz, pentru fiecare sursa din cadrul fiecarei categorii de venit.
- se modifica ori de cate ori se constata diferente cu privire la veniturile si/sau cheltuielile inregistrate initial;
- se pastreaza la domiciliul fiscal al contribuabilului/sediul asocierii, fie in forma scrisa, fie in format electronic.

Nu se inregistreaza in Registrul de evidenta fiscala si nu sunt cheltuieli deductibile:
• cheltuielile care depasesc limitele prevazute la art.68 alin.(5) din Codul fiscal;
• cheltuielile efectuate in conditiile prevazute la art. 68 alin.(7) din Codul fiscal;
• cheltuielile reprezentand contributii sociale obligatorii potrivit legii, datorate de contribuabil in limitele stabilite potrivit prevederilor titlului V - Contributii sociale obligatorii.

Taxa pe valoarea adaugata dedusa potrivit regulilor prevazute in Titlul VII din Codul fiscal.

In Anexa nr. 1 si Anexa nr. 2 din OMFP nr. 3254/2017 privind Registrul de evidenta fiscala pentru persoanele fizice sunt prezentate Modelul si continutul Registrului de evidenta fiscala si caracteristicile de tiparire, utilizare si pastrare, ale acestuia.
Prin urmare, Registrul de evidenta fiscala se poate achizitiona sau completa in forma electronica.

Raspuns oferit de specialistii Portal Codul Fiscal, un proiect de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "PFA: Cheltuieli personale efectuate din contul deschis pe cabinet. Registrul de evidenta fiscala":
Rating:

Nota: 4.33 din 5 din 3 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016