Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie 2020

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTVA.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

Regim TVA prestari servicii consultanta catre terti

de InfoTva.ro

de InfoTva.ro la 10 Apr. 2020 Exclusiv
Tags: regim tva, servicii consultanta, prestari servicii

Cum se factureaza serviciile oferite de o societate din Romania catre alte societati din afara Uniunii Europene? Acesta este subiectul tratat de specialistul nostru care pleaca de la situatia unei societati ce presteaza servicii de consultanta catre o firma din Elvetia. Factura catre clientul din Elvetia se face cu TVA sau fara?

Potrivit specialistului nostru, pentru analiza regimului TVA in cazul prestarilor de servicii (in speta de fata a serviciilor de consultanta) trebuie sa avem in vedere prevederile art. 278 Locul prestarii de servicii.
 
La acest articol nu se face nici o distinctie intre beneficiarii serviciilor daca beneficiarii acestora sunt clienti UE sau non UE, regulile fiind acelasi din acest punct de vedere pentru toti asa cum se reglementeaza la punctul 15 alin. 7 din normele de aplicare ale art. 278:
 
15(7) Serviciile prevazute la art. 278 alin. (2) din Codul fiscal, prestate de prestatori stabiliti in Romania catre beneficiari persoane impozabile care sunt stabiliti in afara Uniunii Europene sau, dupa caz, prestate de prestatori stabiliti in afara Uniunii Europene catre beneficiari persoane impozabile care sunt stabiliti pe teritoriul Romaniei, urmeaza aceleasi reguli ca si serviciile intracomunitare in ceea ce priveste determinarea locului prestarii si celelalte obligatii impuse de prezentul titlu, dar nu implica obligatii referitoare la declararea in declaratia recapitulativa, conform prevederilor art. 325 din Codul fiscal, indiferent daca sunt taxabile sau daca beneficiaza de scutire de taxa, si nici obligatii referitoare la inregistrarea in scopuri de TVA specifice serviciilor intracomunitare prevazute la art. 316 si 317 din Codul fiscal.
 
Indiferent de locul in care sunt stabilite partile contractante, in tari UE sau non UE, modul de determinare a locului prestarii este identic in ambele situatii, doar obligatiile declarative fiind diferite.
 
Deci singura deosebire, dupa cum observati din textul normelor, fiind aceea ca acest serviciu nu se declara in D390VIES care este destinata doar operatiunilor intracomunitare.
 
Monografii si Proceduri Contabile pe perioada starii de urgenta
Monografii si Proceduri Contabile pe perioada starii de urgenta

Vezi detalii

Declaratia Unica 2020
Declaratia Unica 2020

Vezi detalii

Examenul CECCAR 2020. 100 de Subiecte rezolvate!
Examenul CECCAR 2020. 100 de Subiecte rezolvate!

Vezi detalii

In schimb avem doua reguli generale:

Prestarea de servicii intre doua persoane impozabile, numita regula B2B (business to business) reglementata la art. 278 alin 2;
Prestarea de servicii de catre o pesoana impozabila catre o persoana neimpozabila, numita regula B2C (business to consumer) reglementata la art. 278 alin 3.
 
In speta dvs. fiind vorba despre o persoana impozabila din Romania care presteaza un serviciu catre o persoana impozabila din Elvetia, rezulta ca se aplica regula B2B, dar nu mai inainte de a verifica daca nu cumva serviciului prestat nu i se aplica nici una din regulile speciale de la aliniatele 4-7 de la art. 278, asa cum se precizeaza si in normele de aplicare ale art. 278 de la punctul 15:
 
15. (1) Regulile prevazute la art. 278 alin. (2) sau (3) din Codul fiscal se aplica numai in situatia in care serviciile nu se pot incadra in niciuna dintre exceptiile prevazute la art. 278 alin. (4) - (7) din Codul fiscal. Daca serviciile pot fi incadrate in una dintre exceptiile prevazute la art. 278 alin. (4) - (7) din Codul fiscal, intotdeauna exceptia prevaleaza, nemaifiind aplicabile regulile generale stabilite la art. 278 alin. (2) si (3) din Codul fiscal.
 
In urma verificarii prevederile regulilor speciale de la aliniatele 4-7 ale art. 278, rezulta ca serviciile de consultanta nu se regasesc la aceste aliniate.
 
Rezulta ca acestei spete i se aplica regula B2B conform careia locul prestarii serviciului este in Elvetia, fapt pentru care operatiunea este supusa TVA in Elvetia, fapt pentru care TVA se va inregistra de catre beneficiarul din Elvetia prin inregistrarea de catre acesta a taxarii inverse.
 
Aceaste este si ratiunea pentru care factura se intocmeste fara TVA:
 
art. 278 alin 2) Locul de prestare a serviciilor catre o persoana impozabila care actioneaza ca atare este locul unde respectiva persoana care primeste serviciile isi are stabilit sediul activitatii sale economice.

Raspuns oferit de specialistii Portal Codul Fiscal. Afla AICI cum poti beneficia si tu de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.
 
Autor: InfoTva.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Regim TVA prestari servicii consultanta catre terti":
Rating:

Nota: 4.75 din 5 din 2 voturi





Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016