Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Locul prestarii serviciilor de consultanta. Cum procedam privind intocmirea facturii?

de Redactia Infotva.ro la 12 Ian. 2016 Exclusiv
Tags: prestari servicii 2016, servicii consultanta, taxare inversa, codul fiscal, tva

In randurile de mai jos, discutam despre o societate din Romania inregistrata in scopuri de TVA care factureaza servicii de consultanta si management catre o societate din Italia inregistrata in scopuri de TVA. Societatea din Romania factureaza fara TVA. Stabilim astfel daca este considerata o operatiune neimpozabila in Romania si daca se specifica pe factura conform art. 278 alin. (2) din Codul fiscal.

Locul prestarii serviciilor  se stabileste conform art. 278 din Codul fiscal. La alin. (2) al acestui articol este stabilita regula generala privind stabilirea locului prestarii de servicii intre doua persoane impozabile, si anume locul prestarii este acolo unde se afla beneficiarul serviciilor.

La alineatele urmatoare sunt prevazute exceptii privind stabilirea locului prestarii de la aceasta regula generala, fie in functie de activitatile desfasurate, fie in in functie de calitatea celor doi parteneri.

Insa, analizand exceptiile de la regula generala stabilita pentru persoane impozabile, consultanta nu se regaseste intre aceste exceptii.

Asadar, consultanta are locul prestarii la beneficiar, in cazul dvs, in Italia, iar clientul dvs este obligat la plata taxei in statul sau.

Din acest punct de vedere, operatiunea nu este impozabila in Romania, conform art. 268 alin. (1) lit. b) din codul fiscal.

Pe factura trebuie sa specificati (in romana, italiana, in engleza sau in orice limba) mentiunea "Taxare inversa conform art. 278 alin. (2) din codul fiscal romanesc" sau "Taxare inversa conform art. 44 din Directiva 2006/112/CE", potrivit art. 319 alin. (20) lit. m) din codul fiscal.
Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii

37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari
37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari

Vezi detalii

Totul despre controlul TVA
Totul despre controlul TVA

Vezi detalii


Factura se va intocmi, evident, fara TVA.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Otilia-Mihaela Roman - Expert contabil si Consultant fiscal


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Locul prestarii serviciilor de consultanta. Cum procedam privind intocmirea facturii?":
Rating:

Nota: 4.83 din 5 din 3 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016