Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA-ul se modifica de la 1 ianuarie!
Nu uitati de noile reguli OBLIGATORII!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Reinnoire licenta servicii electronice. Ce impozit aplicam pe veniturile nerezidentilor?

de InfoTva.ro la 18 Mai. 2012 Exclusiv
Tags: reinnoire licenta, tva, nerezidenti, curs valutar, omfp 3055/2009

O persoana juridica din Romania plateste o taxa catre o societate din UE pentru reinnoirea unei licente de software, valabila 1 an. Vom vedea, prin cele ce urmeaza, daca aceasta operatiune este o achizitie intracomunitare de servicii si daca este considerata redeventa aceasta taxa si intra in cadrul impozitarii veniturilor nerezidentilor. Mentionam ca factura a fost emisa in 28 aprilie, dar plata s-a facut in 2 mai. Vom vedea astfel care sunt termenele de plata si de declarare a impozitului pe veniturile nerezidentilor.


Raspuns:

1.Din punct de vedere al TVA, art. 125^1 alin.(1) punctul 26 din Legea 571/2003 privind Codul fiscal defineste serviciile furnizate pe cale electronica ca fiind: furnizarea si conceperea de site-uri informatice, mentenanta la distanta a programelor si echipamentelor, furnizarea de programe informatice - software - si actualizarea acestora, furnizarea de imagini, de texte si de informatii si punerea la dispozitie de baze de date, furnizarea de muzica, de filme si de jocuri, inclusiv jocuri de noroc, transmiterea si difuzarea de emisiuni si evenimente politice, culturale, artistice, sportive, stiintifice, de divertisment si furnizarea de servicii de invatamant la distanta. Atunci cand furnizorul de servicii si clientul sau comunica prin curier electronic, aceasta nu inseamna in sine ca serviciul furnizat este un serviciu electronic.
 
Potrivit punctului 6 alin. (10) din Titlul VI al Normelor metodologice de aplicare a Legii 571/2003 privind Codul fiscal , sunt considerate prestari de servicii urmatoarele:
 
a) furnizarea de programe informatice software standard prin internet sau prin orice alta retea electronica si care este in principal automatizata, necesitand interventie umana minima, fiind un serviciu furnizat pe cale electronica, conform art. 1251 alin. (1) pct. 26 din Codul fiscal ;
 
b) furnizarea de licente in cadrul unui contract de licenta privind programele informatice software, care permite clientului instalarea programului software pe diverse statii de lucru, impreuna cu furnizarea de programe software standard pe discheta sau pe un alt purtator de date, conform art. 129 alin. (3) lit. b) din Codul fiscal .
Modele editabile pentru Calculatia Costurilor
Modele editabile pentru Calculatia Costurilor

Vezi detalii

Ghidul practic al contabilului din domeniul constructiilor
Ghidul practic al contabilului din domeniul constructiilor

Vezi detalii

Manual de inventariere. Societati comerciale. PFA. ONG.
Manual de inventariere. Societati comerciale. PFA. ONG.

Vezi detalii


c) furnizarea de programe informatice software personalizate, chiar si in cazul in care programul software este furnizat pe discheta sau pe un alt purtator de date. Programul software personalizat reprezinta orice program software creat sau adaptat nevoilor specifice ale clientilor, conform cerintelor exprimate de acestia.
 
In concluzie, achizitionarea licentei informatice reprezinta o achizitie de servicii intracomunitare care se declara in declaratia recapitulativa (390) cu cod S.
 
2. Desi operatiunile se incadreaza in categoria prestarilor de servicii, valoarea acestora nu este de natura redeventelor astfel incat sa fie obligatorie retinerea la sursa a impozitului pe venit in conformitate cu prevederile art. 115, alin. (1) lit. d) din Codul fiscal . Aduc drept argument si prevederile punctului 2 alin. (1) din normele de aplicare ale acestui articol conform caruia redeventele reprezinta suma care trebuie platita in bani sau in natura pentru folosirea sau dreptul de a folosi orice proprietate sau drept prevazut la art. 7 alin. (1) pct. 28 din Codul fiscal . In fapt, soft-urile respective, inclusiv up-gradarea periodica a acestora sunt utilizate doar pentru functionarea echipamentelor achizitionate.
Definitia redeventei este redata la art. 7 pct. 27 din Codul fiscal :

" redeventa - orice suma ce trebuie platita in bani sau in natura pentru folosirea ori dreptul de folosinta al oricaruia dintre urmatoarele:

a) drept de autor asupra unei lucrari literare, artistice sau stiintifice, inclusiv asupra filmelor, benzilor pentru emisiunile de radio sau de televiziune, precum si efectuarea de inregistrari audio, video;
b) orice brevet, inventie, inovatie, licenta, marca de comert sau de fabrica, franciza, proiect, desen, model, plan, schita, formula secreta sau procedeu de fabricatie ori software.
Nu se considera redeventa, in sensul prezentei legi, remuneratia in bani sau in natura platita pentru achizitiile de software destinate exclusiv operarii respectivului software, fara alte modificari decat cele determinate de instalarea, implementarea, stocarea sau utilizarea acestuia. De asemenea, nu va fi considerata redeventa, in sensul prezentei legi, remuneratia in bani sau in natura platita pentru achizitia in intregime a drepturilor de autor asupra unui program pentru calculator".

Asadar, plata efectuata pentru serviciul de reinoirea licentelor ca prestare de serviciu realizat de o persoana nerezidenta nu constituie plata de redeventa, ci contravaloarea unui serviciu.
3. Inregistrarea in contabilitate se va face la cursul schimb valutar, comunicat de Banca Nationala a Romaniei, de la data efectuarii operatiunii potrivit pct. 185 alin. (5) din OMFP 3055/2009 reglementari contabile conforme cu directivele europene.
De asemenea, in Codul fiscal la art. 139^1 si in normele de aplicare se fac urmatoarele precizari:
ART. 139^1 Cursul de schimb valutar

"(1) Daca elementele folosite la stabilirea bazei de impozitare a unui import de bunuri se exprima in valuta, cursul de schimb valutar se stabileste conform prevederilor comunitare care reglementeaza calculul valorii in vama.

(2) Daca elementele folosite pentru stabilirea bazei de impozitare a unei operatiuni, alta decat importul de bunuri, se exprima in valuta, cursul de schimb care se aplica este ultimul curs de schimb comunicat de Banca Nationala a Romaniei sau cursul de schimb utilizat de banca prin care se efectueaza decontarile, din data la care intervine exigibilitatea taxei pentru operatiunea in cauza".

Norme metodologice

"22. (1) In sensul art. 139^1 alin. (2) din Codul fiscal , prin ultimul curs de schimb comunicat de Banca Nationala a Romaniei se intelege cursul de schimb comunicat de respectiva banca in ziua anterioara si care este valabil pentru operatiunile care se vor desfasura in ziua urmatoare".

In concluzie, daca factura este emisa pe data de 28 aprilie, cursul de schimb utilizat pentru inregistrarea facturii in contabilitate , in decontul de TVA si in declaratia 390 va fi cursul de schimb valutar comunicat de BNR din data de 27 aprilie.

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Reinnoire licenta servicii electronice. Ce impozit aplicam pe veniturile nerezidentilor?":
Rating:

Nota: 4.75 din 5 din 2 voturi





Atentie contabili!
TVA-ul se modifica de la 1 ianuarie!
Nu uitati de noile reguli OBLIGATORII!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"Modificarile TVA de la 1 ianuarie 2020"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA-ul se modifica de la 1 ianuarie!
Nu uitati de noile reguli OBLIGATORII!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"Modificarile TVA de la 1 ianuarie 2020"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016