Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Avem voie sa emitem facturi in valuta? Raspunsul este Da, insa cu o conditie...

de InfoTva.ro la 05 Oct. 2011 Exclusiv
Tags: tva, factura, valuta, factura in valuta, curs de schimb

"Putem, ca persoana juridica romana, sa emitem factura in valuta catre o alta persoana juridica romana", ne intreaba cativa cititori. Raspunsul este urmatorul:

Conform art. 139 indice 1 alin. (2)  si art. 155 alin. (5) lit j)  din Codul fiscal, respective pct. 22 alin. 1, 2, 3 si 6 si pct. 72 alin. (1)  din Normele metodologice de aplicare:
 
- baza de impozitare poate fi inscrisa in valuta, dar suma TVA aferenta trebuie inscrisa obligatoriu si in lei (cu alte cuvinte, chiar daca datele se inscriu in euro in valuta, ele trebuie mentionate si in lei);
 
- cursul de schimb folosit pentru transformarea bazei de impozitare din euro in lei (valoarea tranzactiei fara TVA) este cursul de schimb comunicat de BNR sau de banca prin care se fac decontarile in ziua anterioara exigibilitatii TVA si care este valabil pentru operatiunile din ziua urmatoare (pe scurt, cursul de la data autentificarii contractului);
 
- daca se opteaza pentru decontare in functie de cursul bancii prin care se fac decontarile si nu in functie de cursul BNR, trebuie mentionat expres in contract; in caz contrar, lipsa mentiunii atrage aplicarea automata a cursului BNR;
 
- diferentele de curs valutar intre cursul de schimb utilizat la momentul autentificarii contractului si mentionat ca atare in factura si cursul de schimb utilizat la data incasarii ratelor nu sunt considerate diferente de pret si pentru ele nu se emite o factura in acest sens.
 
- pentru operatiunile in interiorul tarii, daca baza impozabila este stabilita in valuta, transformarea in lei se va efectua la cursul din data la care intervine exigibilitatea taxei conform prevederilor art. 134-134 indice 2.
Achizitii si livrari intracomunitare de bunuri
Achizitii si livrari intracomunitare de bunuri

Vezi detalii

37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari
37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari

Vezi detalii

Totul despre controlul TVA
Totul despre controlul TVA

Vezi detalii


 
In concluzie puteti sa emiteti factura in valuta, dar TVA trebuie inscrisa si in moneda nationala.
 
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Avem voie sa emitem facturi in valuta? Raspunsul este Da, insa cu o conditie...":
Rating:

Nota: 4.25 din 5 din 12 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016