Atentie contabili!


Modificari importante privind cotele de TVA!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
 
 
 
 

Societate Horeca. Poate opta pentru plata impozitului de 1% din 1 ianuarie 2024?

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de Redactia Infotva la 26 Oct. 2023
Societate Horeca. Poate opta pentru plata impozitului de 1% din 1 ianuarie 2024?
Tags: horeca, impozit pe profit, impozit micro

Societatea cu activitati in domeniul HORECA (cod CAEN 5510, 5520, 5610) a optat la 01 ianuarie 2023 pentru impozit pe profit 16%, cu scopul de a recupera pierderile fiscale din anul 2016.

Societatea cu activitate in domeniul HORECA poate opta pentru plata impozitului pe venit 1%, conform art. 47. alin. (2) incepand cu 01 ianuarie 2024?

 

Trecere de la profit la micro pentru firmele din HoReCa – raspunsul specialistului: 

In 2024, microfirmele care se ocupa de activitati HoReCa vor datora impozitul micro de 3% pentru toate veniturile lor daca doresc sa aplice acest tip de impozitare.

Sistemul de impozitare micro este deci optional.

Potrivit art.47, alin (2) din Codul fiscal:

(2) Incepand cu data de 1 ianuarie 2023, prin exceptie de la prevederile alin. (1), persoanele juridice romane care desfasoara activitati corespunzatoare codurilor CAEN: 5510 - Hoteluri si alte facilitati de cazare similare, 5520 - Facilitati de cazare pentru vacante si perioade de scurta durata, 5530 - Parcuri pentru rulote, campinguri si tabere, 5590 - Alte servicii de cazare, 5610 - Restaurante, 5621 - Activitati de alimentatie (catering) pentru evenimente, 5629 - Alte servicii de alimentatie n.c.a., 5630 - Baruri si alte activitati de servire a bauturilor pot opta pentru plata impozitului reglementat de prezentul titlu(impozit micro), fara sa aplice prevederile art. 52.

Incepand cu 2023 este permisa aplicarea sistemului de impozitare micro chiar daca nu sunt aplicabile conditiile obligatorii ce se aplica in mod normal pentru companiile clasice.


In concluzie, da, se putea opta pentru impozit pe venit in anul 2024 in limita in care art. 47 alin. (2) ramane sub aceasta forma in Codul fiscal pana atunci.


 

Raspuns oferit in luna octombrie 2023 de catre specialistii site-ului PortalCodulFiscal.ro. Dati click AICI pentru a vedea toate noutatile din Codul Fiscal consultanta si raspunsuri detaliate de la experti.

Redactia Infotva de Redactia Infotva
Redactia InfoTVA are un colectiv de 3 autori specializati din domeniul fiscal. Zilnic aducem in atentia dvs. tot ce este nou legat de aplicarea regimului TVA, intocmirea corecta a facturilor, depunerea declaratiilor si obligatiile fiscale care le revin angajatorilor. Explicam in mod detaliat modificarile aparute si oferim solutii practice pentru orice dilema generata de noutatile cotidiene!

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri




Votati articolul "Societate Horeca. Poate opta pentru plata impozitului de 1% din 1 ianuarie 2024?":
Rating:

Nota: 4.88 din 5 din 8 voturi
Urmareste-ne pe Google News

Cote de TVA aplicabile de la 1 ianuarie 2024. Noutati fiscale si Scutiri de TVA

Atentie contabili!

Modificari importante privind cotele de TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTVA.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!
"Cote de TVA aplicabile de la 1 ianuarie 2024. Noutati fiscale si Scutiri de TVA" 
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]

Atentie contabili!

Cote de TVA aplicabile de la 1 ianuarie 2024. Noutati fiscale si Scutiri de TVA Modificari importante privind cotele de TVA!

Descarca GRATUIT Raportul Special!

"Cote de TVA aplicabile de la 1 ianuarie 2024. Noutati fiscale si Scutiri de TVA"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016