Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie 2020

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTVA.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

Cifra de afaceri obtinuta in anul 2012. Se depune Declaratia 097?

de InfoTva.ro

de InfoTva.ro la 18 Ian. 2013 Exclusiv
Tags: cifra de afaceri, tva la incasare, declaratia 097, codul fiscal

O societate platitoare de TVA a inregistrat in perioada 1 octombrie 2011 - 30 septembrie 2012 o cifra de afaceri superioara plafonului de 2.250.000 lei, respectiv nu a depus declaratia 097. Vom stabili la ce data poate aplica sistemul de TVA daca in perioada 1 ianuarie 2012 - 31 decembrie 2012 a realizat o cifra de afaceri inferioara acestui plafon.

Solutia consultantului:

Nu aveti obligatia depunerii depunerii declaratiei 097, pentru a va inregistra in sistemul "TVA la incasare" in anul 2013, potrivit pct. 16^1 alin. (5) din Normele metodologice, date in aplicare pentru art. 134^2 din Codul fiscal .

Daca ati depasit plafonul 2.250.000 lei in perioada 01.10.2011 -30.09.2012, adica ati realizat livrari de bunuri sau servicii supuse TVA, precum si livrari de bunuri si prestari de servicii scutite cu drept de deducere potrivit prevederilor de la pct. 16^1 alin. (4) din Normele metodologice date in aplicare pentru art. 134^2 alin. (3) lit. a din Codul fiscal , iar acest lucru reiese si din deconturile de TVA depuse, nu trebuie sa va inregistrati in sistemul"TVA la incasare", chiar daca in anul fiscal 2012 (01.01.2012 - 31.12.2012) ati obtinut o cifra de afaceri inferioara plafonului de 2.250.000 lei.

Va recomand sa verificati starea societatii in Registrul persoanelor care aplica TVA la incasare, accesand adresa www.anaf.ro.

Conform OANAF 1529/2012, depun aceasta declaratie (097) pana la data de 25 ianuarie 2013 persoanele impozabile care se inregistreaza in scopuri de TVA in perioada 1 octombrie 2012 - 31 decembrie 2012 si care nu depasesc plafonul de 2.250.000 lei in perioada in care au fost inregistrate in scopuri de TVA, precum si cei care au depasit acest plafon in anul 2012, pentru iesirea din sistemul de TVA la incasare.
Contabilitatea HORECA. Monografii contabile si cazuri practice
Contabilitatea HORECA. Monografii contabile si cazuri practice

Vezi detalii

Cartea Verde a Contabilitatii
Cartea Verde a Contabilitatii

Vezi detalii

PFA: Contributii, taxe, impozite, deduceri
PFA: Contributii, taxe, impozite, deduceri

Vezi detalii



Autor: InfoTva.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Cifra de afaceri obtinuta in anul 2012. Se depune Declaratia 097?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016