Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Care sunt conditiile la facturarea unei reduceri de pret?

de InfoTva.ro la 11 Iul. 2013 Exclusiv
Tags: taxe si impozite, facturarereduceri comerciale, tva, reducere de pret

Analizam mai jos situatia in care o societate desfasoara activitate de service auto, acordand unele discounturi in functie de promotii. Discounturile se acorda in momentul facturarii. La sfarsitul lunii, in baza unor borderouri trimise furnizorului de piese in care sunt centralizate toate facturile cu discounturile acordate, acesta suporta 5% din discountul acordat de societate la data facturarii. Vom vedea cum se factureaza acest discount la furnizorul de piese si in ce cont se inregistreaza (furnizorul a cerut ca factura sa fie emisa sub forma de "participatie financiara flota").



Solutia consultantului:

Ca si prima observatie, va reamintim ca reducerile de pret diminueaza baza TVA, conform art. 138 lit. c) din Codul fiscal. Acestea se factureaza de catre furnizor, prin emiterea unei facturi cu semnul minus, conform art. 159 alin. (2) din Codul fiscal.

Practic, in situatia descrisa de intrebare, cand reducerile de pret acordate de societatea dvs. vor fi suportate de catre furnizorul initial al pieselor, factura de reducere de pret va fi emisa de furnizorul pieselor. Din punct de vedere contabil, aceasta reducere de pret este o remiza speciala acordata clientului, in conceptul prevazut de pct. 51 alin. (5) din OMFP 3055/2009 privind contabilitatea.

Daca clientul dvs. va solicita sa ii facturati dvs. aceasta reducere de pret, evident situatia de fata denatureaza caracterul corect al tranzactiilor si ar trebui sa reflectati mai mult la aceasta solicitare.

In speta, furnizorul va solicita facturarea unei prestari de servicii in contul unei reduceri comerciale, situatie ce are un risc fiscal pentru acesta si nu pentru societatea dvs. Insa, noi consideram o incalcare a deontologiei profesionale detalierea in contrar cu prevederea legala a unei spete artificiale si nu putem detalia.
Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii

Agricultura. Noutati fiscal-contabile
Agricultura. Noutati fiscal-contabile

Vezi detalii

PFA. Contributii, Taxe, Impozite si Deduceri
PFA. Contributii, Taxe, Impozite si Deduceri

Vezi detalii



Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Care sunt conditiile la facturarea unei reduceri de pret?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016