Atentie contabili!


Modificari importante privind TVA!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
 
 
 

Inregistrari contabile factura servicii non UE

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de Infotva.ro la 23 Iun. 2011
Tags: inregistrari contabile, tva, codul fiscal, achizitii de bunuri si servicii

Problema:Furnizorul non UE intocmeste un contract de reparatii marfuri iesite din garantie, in care mentioneaza valoarea serviciului + TVA 20%. Este corect?Cum inregistrez, daca emite si factura de ...

Problema:
Furnizorul non UE intocmeste un contract de reparatii marfuri iesite din garantie, in care mentioneaza valoarea serviciului + TVA 20%. Este corect?
Cum inregistrez, daca emite si factura de servicii cu TVA valabila in tara lui?

Solutie:
Avand in vedere faptul ca nu cunosc regulile si principiile de taxare ale operatiunii de reparatie asa cum sunt reglementate prin legislatia fiscala din statul in care este stabilit prestatorul, nu ma pot pronunta asupra  corectitudinii modului de emitere al facturii de catre partenerul dvs. in situatia in care in urma discutiilor cu prestatorul situatia respectiva  nu se poate remedia, va recomand sa reintregiti cheltuiala de reparatii cu valoarea sumei TVA facturata de catre partenerul extern.

Astfel, in conditiile in care cheltuiala cu reparatia este necesara desfasurarii activitatii firmei dvs., suma TVA din factura furnizorului, inclusiv valoarea remedierii reprezinta cheltuiala  deductibila la determinarea profitului impozabil in baza prevederilor articolului 21 alineatul 1 din Codul fiscal  "Pentru determinarea profitului impozabil sunt considerate cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile, inclusiv cele reglementate prin acte normative in vigoare." coroborat cu prevederile  punctului 23 litera g) din normele de aplicare ale articolului 21:   " in sensul art. 21 alin. (1) din Codul fiscal, sunt cheltuieli efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile si urmatoarele:
g) cheltuielile cu TVA platita intr-un stat membru aferenta unor bunuri sau servicii achizitionate in scopul realizarii de venituri impozabile
 
Cum justificam legal scutirea de TVA

Cum justificam legal scutirea de TVA

Vezi detalii

Contabilitatea HORECA. Monografii contabile si cazuri practice

Contabilitatea HORECA. Monografii contabile si cazuri practice

Vezi detalii

Controale TVA 2021

Controale TVA 2021

Vezi detalii


In acest caz, pentru operatiunea respectiva nu se mai aplica regimul de taxare inversa prin formula 4426 = 4427 prin aplicarea regulii generale de taxare de la art. 133 alin. 22 iar valoarea facturii emise de prestator, inclusiv valoarea TVA se raporteaza prin decontul de TVA la randul 24 denumit "Achizitii de bunuri si servicii scutite de taxa sau neimpozabile".
Autor: Infotva.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Inregistrari contabile factura servicii non UE":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate

Atentie contabili!

Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate" 
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]

Atentie contabili!

MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016