Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Titluri de participare. Ce obligatii declarative apar si cum se impoziteaza cesiunea?

de InfoTva.ro la 22 Iul. 2015 Exclusiv
Tags: declaratia 101, termen depunere, cesiune, titluri de participare, obligatii

In cazul urmator, firma A detine titluri de participare de o perioada mai mare de doi ani la firma B (acelasi asociat majoritar la cele doua firme). Firma A cesioneaza partile sociale detinute unei persoane juridice din UE la o valoare mai mare decat cea nominala. Aceasta cesiune este impozabila? Ce obligatii declarative are firma A?


Regula generala prevazuta la art. 19 din Codul fiscal stipuleaza ca profitul impozabil se calculeaza ca diferenta intre veniturile realizate din orice sursa si cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri, dintr-un an fiscal, din care se scad veniturile neimpozabile si la care se adauga cheltuielile nedeductibile. Astfel, potrivit regulii generale, daca cesionarea se realizeaza la o valoare mai mare decat cea nominala cedentul (societatea A) realizeaza un castig impozabil pentru care se datoreaza impozit de 16% calculat la diferenta pozitiva dintre pretul de vanzare si valoarea nominala a partilor sociale, prevazuta in actul constitutiv.

Totodata, incepand cu anul 2014 urmatoarele venituri sunt neimpozabile la calculul profitului impozabil:[….]

"veniturile din vanzarea/cesionarea titlurilor de participare detinute la o persoana juridica romana sau la o persoana juridica straina situata intr-un stat cu care Romania are incheiata o conventie de evitare a dublei impuneri, daca la data vanzarii/cesionarii inclusiv contribuabilul detine pe o perioada neintrerupta de un an minimum 10% din capitalul social al persoanei juridice la care are titlurile de participare. Nu intra sub incidenta acestor prevederi veniturile din vanzarea/cesionarea titlurilor de participare detinute la o persoana juridica romana de o persoana juridica rezidenta intr-un stat cu care Romania nu are incheiata conventie de evitare a dublei impuneri."
 
In consecinta, intrucat conditia cu privire la perioada de detinere a titlurilor de participare a societatii A in societatea B este indeplinita, in functie de procentul de detinere , va puteti afla in una din cele doua situatii de mai jos:

- daca societatea A detine minim 10% din capitalul social al societatii B atunci veniturile realizate din aceasta cesiune sunt venituri neimpozabile la calculul impozitului pe profit.
- daca societatea A detine sub 10% din capitalul societatii B atunci societatea A va realiza un venit ce va fi supus impozitarii conform regulilor aplicabile impozitului pe profit ( a se vedea primul paragraf).
Achizitii de servicii din afara Romaniei
Achizitii de servicii din afara Romaniei

Vezi detalii

Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii

PFA. Contributii, Taxe, Impozite si Deduceri
PFA. Contributii, Taxe, Impozite si Deduceri

Vezi detalii



Castigul din vanzarea titlurilor de participare va face parte din baza impozabila totala (a impozitului pe profit) a persoanei juridice cedente (societatea A).

Totodata, societatea A are obligatia de a depune:

    Declaratia 100 privind obligatiile de plata la bugetul de stat, cu termen de depunere 25 a lunii urmatoare realizarii profitului din cesionarea titlurilor de participare;
    Declaratia 101 privind impozitul pe profit, cu termen de depunere 25 martie inclusiv a anului urmator.



Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de S.M. Armaselu, expert contabil

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Titluri de participare. Ce obligatii declarative apar si cum se impoziteaza cesiunea?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016