Atentie contabili!


Modificari importante privind TVA!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
 
 
 

Penalitati intarziere factura. Este obligatorie facturarea?

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de Redactia Infotva la 18 Mar. 2014 Exclusiv
Tags: factura, intarziere, penalitati, cod fiscal, factui, nota penalitate plata

In ce priveste tratamentul fiscal aplicat penalitatilor, luam ca exemplu o societate care primeste de la un furnizor de servicii o nota de penalitate pentru plata cu intarziere. Societatea solicita factura insa nu primeste deoarece acestea nu reprezinta o livrare de bunuri sau servicii.



Vom vedea astfel daca este corect ca firma sa se inregistreze numai cu aceasta nota.

Nu este nevoie de factura in cazul penalitatilor comerciale datorate pentru plata cu intarziere. Este suficienta notificarea.

Penalitatile nu sunt in sfera de TVA, astfel ca nu este obligatorie facturarea.

Art.138 alin 3 lit.c prevede:
 
"(3) Baza de impozitare nu cuprinde urmatoarele:
Contabilitatea operatiunilor de transport si logistica

Contabilitatea operatiunilor de transport si logistica

Vezi detalii

Declaratia 394. Tranzactii cu persoane afiliate

Declaratia 394. Tranzactii cu persoane afiliate

Vezi detalii

Controale TVA 2021

Controale TVA 2021

Vezi detalii


c) dobanzile, percepute după data livrarii sau prestarii, pentru plati cu intarziere".
 
Conform art.155 alin 5 si 6 din Codul fiscal:

 
"(5) Persoana impozabila trebuie sa emita o factura catre fiecare beneficiar, in urmatoarele situatii:

a) pentru livrarile de bunuri sau prestarile de servicii efectuate;

b) pentru fiecare vanzare la distanta pe care a efectuat-o, in conditiile art. 132 alin. (2) si (3);

c) pentru livrarile intracomunitare de bunuri efectuate in conditiile art. 143 alin. (2) lit. a) – c);

d) pentru orice avans incasat in legatura cu una dintre operatiunile mentionate la lit. a) si b).

(6) Prin exceptie de la alin. (5) lit. a) si d), persoana impozabila nu are obligatia emiterii de facturi pentru operatiunile scutite fara drept de deducere a taxei conform art. 141 alin. (1) si (2)."

 
Din textele de lege de mai sus se retine asadar ca nu este obligatorie emiterea facturii pentru penalitati de intarziere.


Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro

Redactia Infotva de Redactia Infotva
Redactia InfoTVA are un colectiv de 3 autori specializati din domeniul fiscal. Zilnic aducem in atentia dvs. tot ce este nou legat de aplicarea regimului TVA, intocmirea corecta a facturilor, depunerea declaratiilor si obligatiile fiscale care le revin angajatorilor. Explicam in mod detaliat modificarile aparute si oferim solutii practice pentru orice dilema generata de noutatile cotidiene!

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Penalitati intarziere factura. Este obligatorie facturarea?":
Rating:

Nota: 4.32 din 5 din 17 voturi




Comentarii 1 comentarii

NEDELCU ELENA 2014-03-24 13:49:26

Si cand primim o astfel de nota , cum inregistram in contabilitate?

MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate

Atentie contabili!

Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate" 
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]

Atentie contabili!

MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016