Atentie contabili!


Modificari importante privind TVA!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
 
 
 

Se deduc cheltuielile de amenajare sediu inainte de inmatricularea firmei?

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de InfoTva.ro la 29 Aug. 2013 Exclusiv
Tags: taxe si impozite, deductibilitate cheltuieli, inmatriculare societate, sediul social, legea societatilor comerciale

Vom stabili mai jos in ce masura sunt deductibile chetuielile pentru o societate nou-infiintata in conditiile in care administratorul face amenajari pentru sediul firmei cu o luna inainte de infiintarea firmei (deci fara a avea deja certificatul de inregistrare).


Vom stabili mai jos in ce masura sunt deductibile chetuielile pentru o societate nou-infiintata in conditiile in care administratorul face amenajari pentru sediul firmei cu o luna inainte de infiintarea firmei (deci fara a avea deja certificatul de inregistrare).

Solutia consultantului:
Potrivit prevederilor art. 41 alin (1) din Legea societatilor comerciale, societatea este persoana juridica de la data inmatricularii in registrul comertului.

Potrivit art. 24 alin 3) lit a) din Codul fiscal, sunt, de asemenea, considerate mijloace fixe amortizabile:

a) investitiile efectuate la mijloacele fixe care fac obiectul unor contracte de inchiriere, concesiune, locatie de gestiune, asociere in participatiune si altele asemenea;

La pct. 70 indice 2 din normele metodologice date in aplicarea art. 24 alin. 11 lit. c) se precizeaza ca amortizarea fiscala a cheltuielilor cu investitiile efectuate la mijloacele fixe concesionate, inchiriate sau luate in locatie de gestiune, se calculeaza pe baza perioadei initiale a contractului, indiferent daca acesta se prelungeste ulterior, sau pe durata normala de utilizare ramasa, potrivit optiunii contribuabilului, incepand cu luna urmatoare finalizarii investitiei.
Contabilitatea HORECA. Monografii contabile si cazuri practice

Contabilitatea HORECA. Monografii contabile si cazuri practice

Vezi detalii

Marea carte verde a monografiilor contabile

Marea carte verde a monografiilor contabile

Vezi detalii

Ajustarea TVA pas cu pas

Ajustarea TVA pas cu pas

Vezi detalii



Avand in vedere aceste prevederi, pentru sediul social, trebuie incheiata o forma contractuala intre persoana fizica ( administrator) si societate, document care atesta dreptul de folosinta asupra spatiului cu destinatie de sediu social.

In baza contractului incheiat in acest sens, avand inscrisa clauza privind suportarea acestor cheltuieli de catre societate, in baza unui decont de cheltuieli intocmit cu data eliberarii certificatului de inregistrare de catre ORC, apreciez ca aceste cheltuieli pot fi deductibile la determinarea profitului impozabil (prin inregistrarea directa pe cheltuieli sau pe calea amortizarii), daca respecta prevederile art. 21 din Codul fiscal.


Autor: InfoTva.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Se deduc cheltuielile de amenajare sediu inainte de inmatricularea firmei?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 3 voturi





MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate

Atentie contabili!

Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate" 
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]

Atentie contabili!

MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016