Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Comision contract de mandate. Declaram si depunem Formularul 300?

de InfoTva.ro la 27 Dec. 2013 Exclusiv
Tags: formulare impozite, comision contract mandat, decont tva, declaratia 300, livrare intracomunitara

Analizam mai jos cazul unei companii care a incheiat un contract de mandat pentru o livrare intracomunitara cu una din filialele sale, care are personalitate juridica. Filiala este producatorul marfii, factura externa se face de la producator la partenerul extern care are cod valid de TVA.


Pentru activitatea desfasurata de firma se factureaza comision la filiala. Acest comision a fost facturat fara TVA aplicand caracterul livarii intracomunitare.

Vom stabili astfel daca s-a procedat corect, precum si la ce rand din decontul 300 se inscrie suma si daca va trebui depus acest formular.

Consideram ca societatea presteaza un serviciu de intermediere a livrarii intracomunitare, in urma caruia percepe un comision.

Deducem ca filiala este din UE si are un cod valid de TVA.

In situatia expusa mai sus, consideram ca ati efectuat o prestare de servicii intracomunitare, care are locul acolo unde beneficiarul este stabilit (respectiv in UE), conform art. 133 alin. (2) din Codul fiscal. In aceste conditii, factura se va emite fara TVA, se va raporta din Decontul de TVA la rd 3,3,1 dar si in Declaratia 390 - ca operatiune cu cod P - prestare de servicii intracomunitara.
37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari
37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari

Vezi detalii

Achizitii de servicii din afara Romaniei
Achizitii de servicii din afara Romaniei

Vezi detalii

PFA. Contributii, Taxe, Impozite si Deduceri
PFA. Contributii, Taxe, Impozite si Deduceri

Vezi detalii


In cazul in care filiala dvs. nu este dintr-un stat membru UE, atunci pentru a factura fara TVA trebuie sa demonstrati ca aceasta este o persoana impozabila (cu un cod atribuit de autoritatile din statul respectiv, statut, certificat de rezidenta fiscala etc.). In acest caz, locul serviciului este tot la beneficiar. In acest caz se declara in Decontul de TVA numai la randul 3, nu si la3.1. Operatiunea nu se declara in Declaratia 390.

Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Comision contract de mandate. Declaram si depunem Formularul 300?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016