Atentie contabili!


Modificari importante privind TVA!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
 
 
 

Cum se declara in declaratia 300 si 394 achizitia de marfa de la un furnizor declarat inactiv pe site-ul ANAF?

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de Redactia Infotva la 06 Iun. 2013 Exclusiv
Tags: formulare impozite, achizitie marfa, furnizor inactiv, declaratia 300, declaratia 394

Vom urmari mai jos regulile de care va trebui sa tinem cont la completarea in declaratia 300 si D394 referitoare la achizitia de marfa de la un furnizor declarat inactiv pe site-ul ANAF, dar care a emis o factura cu TVA.

Solutia consultantului:
Conform dispozitiilor de la art. 11 alin. (1^2) din Codul fiscal:

"Beneficiarii care achizitioneaza bunuri si/sau servicii de la contribuabili dupa inscrierea acestora ca inactivi in Registrul contribuabililor inactivi/reactivati conform art. 78^1 din OG 92/2003, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, nu beneficiaza de dreptul de deducere a cheltuielilor si a taxei pe valoarea adaugata aferente achizitiilor respective, cu exceptia achizitiilor de bunuri efectuate in cadrul procedurii de executare silita.".

Asadar, TVA nu se deduce iar cheltuielile cu aceste achizitii de bunuri si servicii de la contribuabili declarati inactivi sunt considerate cheltuieli nedeductibile la calculul impozitului pe profit, conform art. 21 alin. (4) lit. r) din Codul fiscal.

Din punct de vedere declarativ se va proceda astfel:

- se va declara achizitia in declaratia informativa D394, pe codul cunoscut de TVA al furnizorului.
Declaratia 394. Tranzactii cu persoane afiliate

Declaratia 394. Tranzactii cu persoane afiliate

Vezi detalii

Autoturisme SECOND HAND. Tratament fiscal-contabil

Autoturisme SECOND HAND. Tratament fiscal-contabil

Vezi detalii

Contabilitatea HORECA. Monografii contabile si cazuri practice

Contabilitatea HORECA. Monografii contabile si cazuri practice

Vezi detalii


- In decontul de TVA declarati operatiunea la rd.22 "Achizitii de bunuri si servicii taxabile cu cota de 24%.." iar la rd. 28 -"Subtotal taxa dedusa conform art. 145, 145^1, sau 147", se va inscrie TVA deductibila preluat de la rd.27 din care se scade suma aferenta TVA nedeductibila (tva furnizor declarat inactiv).

Astfel, veti obtine corelatiile intre Declaratia 300 si Declaratia 394.
Redactia Infotva de Redactia Infotva
Redactia InfoTVA are un colectiv de 3 autori specializati din domeniul fiscal. Zilnic aducem in atentia dvs. tot ce este nou legat de aplicarea regimului TVA, intocmirea corecta a facturilor, depunerea declaratiilor si obligatiile fiscale care le revin angajatorilor. Explicam in mod detaliat modificarile aparute si oferim solutii practice pentru orice dilema generata de noutatile cotidiene!

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Cum se declara in declaratia 300 si 394 achizitia de marfa de la un furnizor declarat inactiv pe site-ul ANAF?":
Rating:

Nota: 4 din 5 din 2 voturi





MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate

Atentie contabili!

Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate" 
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]

Atentie contabili!

MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016