Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Plata dividende. In ce conditii se retine CASS?

de InfoTva.ro la 20 Iun. 2014 Exclusiv
Tags: plata dividende, cass, venit, dividende, contributii, salarii, virarea dividendelor

Se va stabili daca retinem contributia pentru sanatate la virarea dividendelor unei persoane fizice care este salariat la o alta unitate.


Conform dispozitiilor art. 296^ 27 - art. 296^31 din Codul fiscal, sunt obligate, sa plateasca contributia de asigurari sociale de sanatate pentru veniturile din dividende, persoanele care nu realizeaza intr-un an fiscal, urmatoarele tipuri de venituri:

- venituri din salarii sau asimilate salariilor,
- venituri sub forma indemnizatiilor de somaj,
- venituri din pensii mai mici de 740 lei,
- venituri din activitati independente realizate de intreprinzatorii titulari ai unei intreprinderi individuale, membrii intreprinderii familiale, persoanele fizice autorizate sa desfasoare activitati economice, persoanele care realizeaza venituri din profesii libere,
- venituri din activitatile agricole,
- venituri din activitati desfasurate in baza contractelor/conventiilor civile incheiate potrivit Codului civil, precum si a contractelor de agent;
- venituri din activitatea de expertiza contabila si tehnica, judiciara si extrajudiciara;
  - venituri obtinute de o persoana fizica dintr-o asociere cu o persoana juridica si din asocierile fara personalitate juridica prevazute la art. 13 lit. e) din Codul fiscal.
Agricultura. Noutati fiscal-contabile. Monografii contabile specifice
Agricultura. Noutati fiscal-contabile. Monografii contabile specifice

Vezi detalii

Registrul de Evidenta Fiscala PFA
Registrul de Evidenta Fiscala PFA

Vezi detalii

Planul de Conturi General. Functiunea si corespondenta conturilor 2019
Planul de Conturi General. Functiunea si corespondenta conturilor 2019

Vezi detalii


 
La art. 297^27 alin.(3) se fac urmatoarele precizari:

" Persoanele care realizeaza intr-un an fiscal venituri de natura celor mentionate la alin. (1) platesc contributia asupra tuturor acestor venituri. Baza lunara de calcul al contributiei de asigurari sociale de sanatate nu poate fi mai mica decat un salariu de baza minim brut pe tara."

Pentru veniturile din dividende, contributia de asigurari sociale de sanatate datorata pentru veniturile realizate dupa data de 1 iulie 2012 se stabileste de organul fiscal competent, prin decizia de impunere anuala. Sumele reprezentand obligatiile anuale de plata a contributiei de asigurari sociale de sanatate stabilite prin decizia de impunere anuala se achita in termen de cel mult 60 de zile de la data comunicarii deciziei.
 
Contributia de asigurari sociale de sanatate nu se retine la sursa si se datoreaza numai de persoanele fizice care se incadreaza in cazurile expres prevazute de art. 296^ 27 din Codul fiscal, mai sus prezentate.

 
Intrucat persoana fizica respectiva realizeaza venituri din salarii, nu datoreaza contributia de sanatate pentru veniturile din dividende  obtinute.

Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro


Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Plata dividende. In ce conditii se retine CASS?":
Rating:

Nota: 4.09 din 5 din 16 voturi




Comentarii 5 comentarii

PETRUSAN ANA 2016-01-07 12:02:24

Buna ziua, am o intrebare referitoare la CASS aplicata la dividende brute.In cazul persoanei fizice care are numai venituri din chirii, la care plateste impozit si cass, mai datoreaza cass la dividende in 2016? Este asociat in SRL.Nu am regasit " venituri din cedarea bunurilor MOBILE" ca fiind exceptata.

popescu eugen 2016-01-05 09:47:22

O persoana fizica cu venituri numai din dividente la nivelul anului 2016 plateste obligatoriu numai CASS , sau plateste si CAS la nivelul minim prevazut de Codul Fiscal ??
CASS-ul platit la dividentele in 2016 imi asigura calitatea de asigurat pe anul in curs ??

c.rizescu 2015-06-30 21:32:42

Stimati Domni,
Sunt pensionar platesc contributia de sanatate,de fapt mi se opreste la sursa.
Trebuie sa platesc aceasta contributie si pentru dividente primite de la SIF Transilvania?
Cu multe multumiri
C.Rizescu

anna 2015-05-27 08:08:35

nu am inteles. am pensie de 1800 lei. mi se retine contributie sanatate . trebuie sa mai platesc si pentru dividende de 23 lei ? dar pentru 10-20 lei dobanda la depozit ? multumesc

Calin Visa 2015-05-09 11:58:21

Un salariat, care plateste CAS pe salariu si care beneficiaza de dividente de la firma unde este angajat, va plati CAS pentru acestea?
Conform explicatiilor de mai sus nu ar trebui sa plateasca acest CAS.

Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016