Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Utilizare auto de catre agenti de vanzari. Regim TVA

de InfoTva.ro la 16 Aug. 2012 Exclusiv
Tags: agenti vanzari, regim tva, deducere tva, codul fiscal

Vom stabili, prin cele ce urmeaza, in ce masura, in cazul utilizarii de catre un agent de vanzari a unui vehicul inclusiv pentru transportul la si de la locul de munca se considera ca vehiculul este utilizat in interes personal. In cazul limitarii dreptului de deducere TVA la achizitia unui vehicul, partea nedeductibila a TVA-ului mareste valoarea de intrare a mijlocului fix si se reflecta in cheltuielile cu amortizarea. Vom vedea astfel daca aceste cheltuieli sunt deductibile integral.


Raspuns:

Vehiculele utilizate de agentii de vanzari se inscriu la exceptii in ceea ce priveste deductibilitatea cheltuielilor legate de autoturisme si  a TVA aferenta, conform art. 21 alin. 4 lit. t pct. 2b si art. 145^1 alin. 3 lit. b din Codul fiscal .

In cazul agentilor de vanzari, conform normelor metodologice de aplicare a Codului fiscal , aprobate prin HG 670/2012, se considera neglijabila utilizarea autoturismului in scop personal. Nu trebuie sa existe o practica abuziva in uitilizarea autoturismului respectiv in scop personal, astfel ca daca acesta este utilizat de agentul de vanzari si pentru transportul de acasa la serviciu si invers, in opinia noastra nu se considera scop personal, si in acest caz se acorda deductibilitate integrala a TVA la achizitia autoturismului  precum si pentru cheltuielile leagte direct de autoturismul respectiv si TVA aferenta.

Redam mai jos prevederile pct. 45^1 alin. 5 din HG 670/2012:

"(5) In cazul vehiculelor prevazute la art. 1451alin. (3) lit. b)-f) din Codul fiscal , taxa aferenta cumpararii, achizitiei intracomunitare, importului, inchirierii sau leasingului si taxa aferenta cheltuielilor legate de aceste vehicule este deductibila conform regulilor generale prevazute la art. 145 si la art. 146-1471 din Codul fiscal , nefiind aplicabila limitarea la 50% a deducerii taxei, utilizarea acestora si pentru uz personal fiind considerata neglijabila cu exceptia situatiei in care se poate face dovada unei practici abuzive.
Noi reguli privind SPONSORIZAREA
Noi reguli privind SPONSORIZAREA

Vezi detalii

Achizitii de servicii din afara Romaniei
Achizitii de servicii din afara Romaniei

Vezi detalii

Agricultura. Noutati fiscal-contabile
Agricultura. Noutati fiscal-contabile

Vezi detalii


In situatia prevazuta la art. 1451alin. (3) lit. a) din Codul fiscal este obligatoriu ca persoana impozabila sa utilizeze exclusiv vehiculul pentru servicii de urgenta, servicii de paza si protectie si servicii de curierat, in vederea deducerii taxei aferente cumpararii, achizitiei intracomunitare, importului, inchirierii sau leasingului si a taxei aferente cheltuielilor legate de aceste vehicule conform regulilor generale prevazute la art. 145 si la art. 146-1471 din Codul fiscal.

Totusi, in cazul vehiculelor prevazute la art. 1451alin. (3) lit. a) din Codul fiscal, nu se aplica limitarea dreptului de deducere a taxei daca acestea sunt utilizate si pentru alte activitati economice ale persoanei impozabile, inclusiv pentru activitatile prevazute la art. 1451alin. (3) lit. b)-f) din Codul fiscal."

In cazul achizitiei unui autoturism (prin cumparare directa, achizitie intraocmunitara,import), in cazul utilizarii mixte a acestuia, caz in care se limiteaza dreptul de deducere a TVA la 50%, contravaloarea TVA de 50% care nu este deductibil se va include in valoarea mijlocului fix, autoturismul urmand a fi amortizat la pretul de achizitie inclusiv TVA nedeductibila de 50%.

Amortizarea calculata astfel va fi deductibila integral la calulul impozitului pe profit, aceasta nefacand obiectul limitarii, conform art. 21 alin. 4 lit. t, care prevede la paragraful 2 ca:
"Cheltuielile care intra sub incidenta acestor prevederi nu includ cheltuielile privind amortizarea."
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Utilizare auto de catre agenti de vanzari. Regim TVA":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016