Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Impozit pe venitul microintreprinderilor. Pana cand se depune Declaratia 010?

de InfoTva.ro la 31 Aug. 2017 Exclusiv
Tags: microintreprindere, impozit pe profit, declaratia 010, oug 3/2017

In analiza urmatoare, va propunem ca subiect o societate care a avut la 31.12.2016 o cifra de afeceri de 149.000 euro. Societatea este platitoare de impozit pe profit. Stabilim de la ce data trebuie sa devina platitoare de impozit pe microintreprindere si pana la ce data trebuia depusa declaratia 010.

 
Iata raspunsul specialistului:
 
Prin OUG 3/2017 s-a modificat lit. c) a art. 47 din Codul fiscal. Conform acestor modificari, este considerata microintreprindere si datoreaza impozit conform titlului III din Codul fiscal orice persoana juridica romana care indeplineste cumulativ urmatoarele conditii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:
 
   a) a realizat venituri, altele decat cele obtinute din desfasurarea urmatoarelor activitati: activitati in domeniul bancar, in domeniile asigurarilor si reasigurarilor, al pietei de capital (cu exceptia activitatilor de intermediere in aceste domenii), in domeniul jocurilor de noroc, activitati de explorare, dezvoltare, exploatare a zacamintelor petroliere si gazelor naturale;
   b) a realizat venituri, altele decat cele din consultanta si management, in proportie de peste 80% din veniturile totale;
   c) a realizat venituri care nu au depasit echivalentul in lei a 500.000 euro.
   d) capitalul social al acesteia este detinut de persoane, altele decat statul si unitatile administrativ-teritoriale;
   e) nu se afla in dizolvare, urmata de lichidare, inregistrata in registrul comertului sau la instantele judecatoresti, potrivit legii.
Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor

Vezi detalii

 Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili
Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili

Vezi detalii

Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR

Vezi detalii

 
 Pentru anul 2017, persoanele juridice romane platitoare de impozit pe profit care la data de 31 decembrie 2016 au realizat o cifra de afaceri intre 100.000 euro si 500.000 euro si indeplinesc conditiile prevazute de art. 47 din Codul fiscal la aceasta data, vor trece la impozitul pe veniturile microintreprinderilor incepand cu 1 februarie 2017, avand urmatoarele obligatii:
 
- vor depune declaratia de mentiuni (010) pentru modificarea sistemului de impunere pana la data de 25 februarie 2017 inclusiv;
 
- vor depune declaratia privind impozitul pe profit datorat pentru profitul impozabil obtinut in perioada 1 - 31 ianuarie 2017(101) pana la data de 25 februarie 2017 inclusiv;
 
Numai daca la 31.12.2016 realizati venituri mai mult de 20% din consultanta. Societatea ramanea platitoare de impozit pe profit in anul 2017. incadrarea veniturilor din consultanta se efectueaza in baza analizei contractelor incheiate intre parti, din care sa rezulte activitatile desfasurate, si nu a codului CAEN.
 
Consultanta consta in oferirea de sfaturi calificate in probleme de conducere si organizare nu si in efectuarea de prestari de servicii.
 
 Desigur, societatea putea opta pentru a plati impozit pe profit in anul 2017, daca avea sau majora capitalul social la cel putin 45.000 de lei. In acest caz, nu avea nicio obligatie privind depunerea formularului 010 la organul fiscal.
 
 
 
 
Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Dana Hristu - Consultant fiscal si expert contabil si auditor financiar
 
 
 
 
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Impozit pe venitul microintreprinderilor. Pana cand se depune Declaratia 010?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016