Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Achizitie intracomunitara. In ce conditii se face transferul de active?

de InfoTva.ro la 03 Iul. 2012 Exclusiv
Tags: codul fiscal, transfer de active, tva, livrari de bunuri

In cele ce urmeaza, vom stabili daca o firma care face o achizitie intracomunitara de materii prime poate sa transfere aceste bunuri la o alta firma din Romania in aceasi stare si la acelasi pret, fara sa plateasca TVA.

Raspuns:

Consider ca un simplu transfer de materii prime catre o alta firma din Romania nu poate fi considerat un transfer de active astfel incat operatiunea sa se efectueze fara colectarea TVA in situatia in care primitorul activelor este o persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA.

Astfel, operatiunea trebuie considerata o livrare de bunuri pentru care se colecteaza TVA deoarece nu poate fi incadrata in prevederile art. 128 alin. (7) conform carora nu constituie livrare de bunuri transferul tuturor activelor sau al unei parti a acestora, efectuat cu ocazia transferului de active, indiferent daca este realizat ca urmare a vanzarii sau ca urmare a unor operatiuni precum divizarea, fuziunea ori ca aport in natura la capitalul unei societati.

Pentru acest considerent aduc drept argument prevederile punctului 6 alin. (9) din normele de aplicare ale art. 128 alin. (7) din Codul fiscal care se refera la un transfer universal de bunuri, ca un tot unitar, la persoana cedenta, fara a fi tratate individual. Transferul are in vedere toate activele sau doar o parte  din activele investite intr-o anumita ramura a activitatii economice, daca acestea constituie din punct de vedere tehnic o structura independenta, capabila sa efectueze activitati economice separate.  
37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari
37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari

Vezi detalii

Noi reguli privind SPONSORIZAREA
Noi reguli privind SPONSORIZAREA

Vezi detalii

Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii



In concluzie, in cazul a doua sau mai multe transferuri succesive ale dreptului de proprietate asupra unui bun, fiecare transfer este considerat o livrare separata a bunului, chiar daca bunul este transportat direct beneficiarului final, aspect reglementat in mod expres prin art. 128 alin. (6) din Codul fiscal.
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Achizitie intracomunitara. In ce conditii se face transferul de active?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016