Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Calcul pro-rata la aplicarea regimului de taxare inversa

de InfoTva.ro la 24 Apr. 2012 Exclusiv
Tags: cota tva, tva, taxare inversa, pro rata

O societate aplica regimul de taxare inversa cu ocazia vanzarii recoltei si la achizitia semintelor necesare. Pentru intretinerea culturii achizitioneaza ingrasaminte chimice si alte materiale necesare, taxabile cu cota de 24% TVA. Pentru deducerea TVA este necesara calcularea pro-rata?




Raspuns:

Potrivit art.147 alin. (1) din Codul fiscal se va aplica prorata TVA pentru achizitiile de bunuri si servicii, cand in aceeasi perioada fiscala o persoana impozabila efectueaza activitati economice atat supuse TVA, cat si scutite fara drept de deducere, iar achizitiile sunt utilizate pentru ambele situatii.

Activitatile economice scutite de TVA, fara drept de deducere, sunt enumerate de art. 126 alin (9) lit. c) din Codul fiscal si nu se regasesc in aceasta situatie livrarile/achizitiile de cereale.

Operatiunile de simplificare de pe teritoriul national pentru care se aplica taxarea inversa, respectiv livrarea de cereale descrisa de intrebarea dvs., este reglementata de art. 160 din Codul fiscal si reprezinta o masura de simplificare a TVA si nu o masura de scutire de TVA fara drept de deducere.
Examenul de consultant fiscal 2018. Grile si temeiuri legale
Examenul de consultant fiscal 2018. Grile si temeiuri legale

Vezi detalii

GDPR pentru Responsabilul cu Protectia Datelor
GDPR pentru Responsabilul cu Protectia Datelor

Vezi detalii

Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii


Simplificarea consta in faptul ca plata TVA o face clientul dvs., prin taxare inversa, cand acesta e inregistrat in scopuri de TVA in Romania. De exemplu, daca veti factura o livrare de cereale catre o persoana fizica (persoana juridica romana neinregistrata in scopuri de TVA), veti factura in regim normal de TVA.

In concluzie, daca aceasta operatie este singura asupra careia analizati posibilitatea aplicarii pro-ratei si nu aveti si alte tipuri de operatii economice, nu datorati aplicarea pro-ratei TVA pentru fapltul ca efectuati livrari supuse taxarii inverse, conform art. 160 din Codul fiscal.

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Calcul pro-rata la aplicarea regimului de taxare inversa":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016