Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Livrare intracomunitara de bunuri: Procedura pentru comercializare in UE, fara TVA

de InfoTva.ro la 22 Oct. 2018 Exclusiv
Tags: regim tva, livrare intracomunitara, cod fiscal

Care este procedura pe care trebuie sa o urmeze o companie romaneasca platitoare de TVA pentru a putea vinde marfa in UE fara TVA? Aceasta este una dintre intrebarile care-si va gasi raspuns datorita unui specialist de-ai nostri!

O compania platitoare de TVA cu cifra de afaceri de 180.000 euro doreste sa factureze unui client din Germania piese auto. In aceste conditii trebuie sa se mai inscrie in Registrul Operatorilor Intracomunitari (ROI) pentru a putea factura fara TVA? 
 

Raspunsul specialistului

Incepand cu anul 2017, nu mai este necesara inscrierea in ROI, fiind suficient codul de inregistrare in scop de TVA al societatii dvs, pentru efectuarea livrarilor de bunuri sau prestarilor de servicii intracomunitare.
Livrarea intracomunitara de bunuri reprezinta o livrare de bunuri, in intelesul art. 270 alin. (1), care sunt expediate sau transportate dintr-un stat membru in alt stat membru de catre furnizor sau de persoana catre care se efectueaza livrarea ori de alta persoana in contul acestora potrivit prevederilor art.270 alin.(9) din Codul fiscal.
 
Conform  prevederilor art.294 alin. (2)  lit. a) din Codul fiscal, sunt scutite de taxa livrarile intracomunitare de bunuri catre o persoana care comunica furnizorului un cod valabil de inregistrare in scopuri de TVA, atribuit de autoritatile  fiscale din alt stat membru.
 
Potrivit alin (3), prin ordin al ministrului finantelor publice se stabilesc, acolo unde este cazul, documentele necesare pentru a justifica scutirea de taxa pentru operatiunile prevtzute la alin. (1) si (2) si, dupt caz, procedura si conditiile care trebuie indeplinite pentru aplicarea scutirii de taxa.
 
Conform prevederilor de la art. 10 alin. (1) din OMFP 103/2016 scutirea de taxa pentru livrarile intracomunitare de bunuri, se justifica pe baza urmatoarelor documente:
Impozitarea dividendelor in 2018
Impozitarea dividendelor in 2018

Vezi detalii

Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor

Vezi detalii

Institutiile Statului in Control
Institutiile Statului in Control

Vezi detalii

a)factura in care trebuie sa fie mentionat codul de inregistrare in scopuri de TVA atribuit cumparatorului in alt stat membru;
b)documentul care atesta ca bunurile au fost transportate din Romania in alt stat membru; si, dupa caz;
c)orice alte documente, cum ar fi: contractul/comanda de vanzare/cumparare, documentele de asigurare.
 
Pentru acele operatiuni care prin natura lor nu permit operatorilor economici sa fie in posesia documentelor de justificare a scutirii in momentul faptului generator, prezentarea documentelor pentru justificarea scutirii de taxa se va face in termen de maximum 90 de zile calendaristice de la data la care a intervenit faptul generator de taxa pentru operatiunea in cauza.
Prin urmare, daca societatea din UE comunica un cod valid de TVA iar bunurile sunt transportate din Romania in alt stat membru si compania detine o dovada in aceste sens, indiferent in sarcina cui este transportul, factura se emite in regim de scutire de TVA, cu drept de deducere.

Prezentarea documentelor pentru justificarea scutirii de taxa se va face in termen de maximum 90 de zile calendaristice de la data la care a intervenit faptul generator de taxa pentru operatiunea in cauza.
 
Operatiunea nu este impozabila in Romania, ci la beneficiar.
In decontul de TVA (cod 300), factura se declara la rd. 1, iar in declaratia 390 cu cod L.
Factura va purta mentiunea: "neimpozabil in Romania" sau "taxare inversa la beneficiar".

Raspuns oferit de specialistii Portal Contabilitate, un proiect de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Livrare intracomunitara de bunuri: Procedura pentru comercializare in UE, fara TVA":
Rating:

Nota: 3.83 din 5 din 3 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016