Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Bacsis cu TVA sau fara? Se declara in decont 300?

de InfoTva.ro la 06 Mai. 2015 Exclusiv
Tags: tva, bacsis, bacsisul, bonul fiscal, decont 300, prestari servicii, tva, venituri, livrare de bunuri

Avand in vedere noile reglementari referitoare la bacsis, este bacsisul purtator de TVA in situatia in care nu se distribuie salariatilor? Se declara in decont 300?


ANAF - Asistenta contribuabili nu poate inca oferi un raspuns la aceasta intrebare, solicitand si asteptand un raspuns scris de la MFP.

Practic, bacsisul nu reprezinta contravaloarea unei livrari sau prestari de servicii, deci nu intra in sfera TVA.

Totusi, in OUG 8/2015 exista fraza "(4) Operatorii economici utilizatori stabilesc printr-un regulament de ordine interioara daca veniturile provenite din incasarea bacsisului raman la dispozitia lor sau constituie o sursa de alte venituri care se distribuie salariatilor. In cazul in care bacsisul se distribuie salariatilor, acesta nu poate fi asimilat unei livrari de bunuri sau unei prestari de servicii."

Din aceasta fraza eu inteleg ca , in caz contrar (veniturile raman la dispozitia societatii), bacsisul va fi asimilat unei livrari de bunuri sau prestari de servicii, deci in sfera TVA .

In cazul in care bacsisul nu va fi in sfera TVA si veniturile vor fi oprite de societate, aceasta va trebui sa calculeze pro-rata, conform art. 147 din Codul fiscal.
37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari
37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari

Vezi detalii

Noi reguli privind SPONSORIZAREA
Noi reguli privind SPONSORIZAREA

Vezi detalii

Achizitii de servicii din afara Romaniei
Achizitii de servicii din afara Romaniei

Vezi detalii


Din pacate nu exista inca niciun act normativ care sa explice acest aspect.

Opinia mea este ca TVA se va percepe sau nu in functie de ceea ce se decide in regulamentul intern privind bacsisul :
-daca acesta se va distribui salariatilor, se va bate pe casa de marcat fara TVA
-daca acesta ramane la dispozitia societatii se va bate pe casa de marcat cu TVA, declarandu-se in decont la randul 9”Livrari de bunuri si prestari de servicii taxabile cu cota de 24%”.

Este foarte posibil ca reglementarile ulterioare sa ma contrazica, dar in acest moment nu pot trage alta concluzie din actele normative pe care le avem la dispozitie.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Anca Ivanov, expert contabil




Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Bacsis cu TVA sau fara? Se declara in decont 300?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016