Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie 2020

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTVA.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

Bonuri fiscale emise care contin CIF-ul beneficiarului. Se declara in D394?

de InfoTva.ro

de InfoTva.ro la 21 Nov. 2016 Exclusiv
Tags: declaratia 394, d 394, bonuri fiscale, cif, cod fiscal client, opanaf 3769/2016

Prin analiza urmatoare, vom stabili cum procedam daca intre bonurile fiscale emise de catre societate sunt bonuri fiscale cu cod fiscal client inregistrat si cu valoare mai mica de 100 euro. Vom vedea daca acestea se inregistreaza separat in D394 si daca ulterior se declara totalul bonurilor fiscale emise, mai putin cele cu cod fiscal.

Conform prevederilor din OPANAF 3769/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, in sectiunea G, din cadrul decalratiei 394, se declara numarul total al bonurilor fiscale si valoarea totala a incasarilor efectuate prin intermediul aparatelor de marcat electronice fiscale, emise in perioada de raportare, inclusiv a incasarilor prin intermediul bonurilor fiscale care indeplinesc conditiile unei facturi simplificate, indiferent daca au/nu au inscris codul de TVA al beneficiarului. Nu vor fi incluse in acest cartus bonurile fiscale pentru care au fost emise facturi conform art. 319 din Codul fiscal.

Facturile emise in baza bonurilor fiscale, se declara la sectiunea C.

Redam in continuare continutul cartusului G, prevazut in OPANAF 3769/2016

G. REZUMAT DECLARATIE



Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Dana Hristu  - Consultant fiscal si expert contabil si auditor financiar
Proceduri obligatorii. Spalarea banilor
Proceduri obligatorii. Spalarea banilor

Vezi detalii

Contabilitatea operatiunilor de transport si logistica
Contabilitatea operatiunilor de transport si logistica

Vezi detalii

Bugete, Cash flow, Rentabilitate, Risc
Bugete, Cash flow, Rentabilitate, Risc

Vezi detalii



Autor: InfoTva.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Bonuri fiscale emise care contin CIF-ul beneficiarului. Se declara in D394?":
Rating:

Nota: 4.38 din 5 din 4 voturi





Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016