Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie 2020

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTVA.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

Import in baza unei facturi emise de furnizor din comunitate. Cum deducem TVA-ul?

de InfoTva.ro

de InfoTva.ro la 11 Mar. 2014 Exclusiv
Tags: facturi, furnizor, tva, adaos comercial, import, tva in vama, declaratia vamala

Procedurile obligatorii efectuate in cazul importurilor de bunuri ridica probleme si cand vine vorba de achitarea si deducerea TVA-ului. Pornim astazi de la cazul unei societati romane A, inregistrate in scopuri de TVA in Romania, care plaseaza o comanda de bunuri unui furnizor B din Danemarca (inregistrat in scopuri de TVA in statul strain si neinregistrat in scopuri de TVA in Romania).


B emite factura pentru A. Bunurile sunt expediate fizic direct in Roamania, din afara Comunitatii (Asia) de catre C, care este furnizorul lui B. C emite factura pentru B. Intre A si C nu exista nicio relatie comerciala .

A declara in vama romana bunurile respective si prezinta factura emisa de B pentru intocmirea formalitatilor vamale de import. Se achita TVA in vama, de catre A .

Din perspective lui A, vom stabili daca deductibilitatea TVA achitat in vama este pusa in pericol  si daca e un punct negativ pentru A faptul ca bunurile nu vin din Comunitate (unde au fost comandate),  ci din afara Comunitatii de la un furnizor cu care nu are nicio relatie comerciala.

De asemenea, in ce priveste societatea B, vom stabili daca acesta ar trebui sa se inregistreze in scopuri de TVA in Romania, sa declare in vama romana el insusi bunurile respective si sa faca importul lor pe codul sau RO de TVA, dupa care sa le vanda lui A cu TVA 24%.

Chiar daca nu este o procedura des intalnita, situatia de fata nu aduce un risc fiscal suplimentar societatii A, fata de riscul uzual al oricarei tranzactii.
 
Agricultura. Noutati fiscal-contabile. Monografii contabile specifice
Agricultura. Noutati fiscal-contabile. Monografii contabile specifice

Vezi detalii

Contabilitate manageriala
Contabilitate manageriala

Vezi detalii

Agenda Fiscala 2020
Agenda Fiscala 2020

Vezi detalii


In esenta se poate efectua formalitati de import in baza unei facturi emise de un furnizor inregistrat intr-un stat membru. In mod implicit autoritatile vor incasa drepturi vamale mai mari decat daca importul s-ar fi efecuat direct de la societatea C. Presupunem ca B revinde marfurile cu un adaos comercial.
 
Dreptul de deducere al TVA platit in vama este conditionat de scopul importului si de detinerea declaratiei vamale coret intocmite. Daca bunurile sunt utilizate in activitati taxabile, consideram ca aveti dreptul de deducere al TVA conform art. 145 din Codul fiscal.
 
Societatea B din celalalt stat membru nu are obligatia sa se inregistreze in scopuri de TVA in Romania, pentru ca nu s-a prevazut acest fapt in directiva 112/2006 privind sistemul de TVA in Comunitate. Nici autoritatile romane nu au impus acest fapt, lasand insa posibilitatea, este un drept si nu o obligatie, pentru inregistrare, conform art. 153 alin. (3)-(5) din Codul fiscal.           

Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro
Autor: InfoTva.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Import in baza unei facturi emise de furnizor din comunitate. Cum deducem TVA-ul?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi




Comentarii 1 comentarii

Manuela B 2014-03-12 08:32:27

Cum se inregistreaza in contabilitate aceasta achizitie din punct de vedere al TVA?Este clar ca din moment ce tva-ul s-a achitat in Vama se inreg 4426=401 si nu se inregistreaza nici in decl 390.Corect?

Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016