Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Zoom fiscal: Taxarea achizitiilor intracomunitare in alt stat decat cel de sosire a bunurilor. Cand se aplica reteaua de siguranta?

de Irina Dumitrescu la 24 Mai. 2016 Exclusiv
Tags: achizitie intracomunitara, reteaua de siguranta, codul de tva, cod valabil de tva

Ca regula generala, locul achizitiei intracomunitare de bunuri se considera a fi locul unde se gasesc bunurile in momentul in care se incheie expedierea sau transportul bunurilor.

Astfel, o achizitie intracomunitara este impozabila in statul in care se gasesc bunurile in momentul in care se incheie expedierea sau transportul bunurilor. In acest stat se datoreaza TVA pentru achizitia intracomunitara efectuata, daca nu se aplica nicio scutire de TVA.
Reteaua de siguranta se aplica in cazul in care clientul comunica un cod valabil de TVA din alt stat membru decat cel in care se termina transportul, locul achizitiei intracomunitare fiind in statul membru care a emis codul de inregistrare in scopuri de TVA pe care beneficiarul il comunica furnizorului pentru a-l inscrie pe factura.

Achizitia intracomunitara trebuie declarata in Statul Membru unde se incheie transportul, chiar daca se aplica reteaua de siguranta, urmand ca in Statul Membru din care s-a transmis codul de TVA baza impozabila sa fie redusa corespunzator.

Asadar, chiar daca se comunica un cod de TVA din alt stat membru decat cel in care se incheie expedierea sau transportul bunurilor achizitia este impozabila si in acest stat si in statul din care s-a comunicat codul de TVA.

Astfel, locul impozitarii este in Romania, atat pentru achizitiile intracomunitare pentru care transportul se incheie in Romania, cat si pentru achizitiile intracomunitare pentru care beneficiarul comunica un cod de inregistrare in scopuri de TVA din Romania (chiar daca transportul se incheie in alt Stat Membru).

Daca o achizitie intracomunitara a fost supusa la plata taxei intr-un stat in care se termina transportul si in Romania, pentru ca beneficiarul transmite codul de inregistrare in scopuri de TVA in Romania, baza de impozitare se reduce in mod corespunzator in Romania conform normelor metodologice date in aplicarea art. 276 din Codul fiscal, respectiv:
 Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili
Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili

Vezi detalii

Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor

Vezi detalii

Institutiile Statului in Control
Institutiile Statului in Control

Vezi detalii


Continuarea aici.


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Zoom fiscal: Taxarea achizitiilor intracomunitare in alt stat decat cel de sosire a bunurilor. Cand se aplica reteaua de siguranta?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016