Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Casare utilaj. Ce tratament contabil si fiscal aplica?

de InfoTva.ro la 14 Nov. 2013 Exclusiv
Tags: tva, ajustare tva, casare, casare utilaj, taxare inversa, mijloc fix, amortizare fiscala

Prin cele ce urmeaza, analizam situatia unei firme care caseaza un utilaj neamortizat complet la scoaterea din gestiune (contul 6583 s-a debitat cu 1.307 lei).



Fierul vechi rezultat din casare a fost vandut cu valoarea de 9749 lei (contul 703). In aceste conditii, vom vedea in ce masura contul 6583 mai este nedeductibil din punct de vedere fiscal si mai trebuie sa fie colectata TVA.

Avand in vedere prevederile punctului 15 de la art. 24 Amortizarea fiscala din Codul fiscal

"Pentru mijloacele fixe amortizabile, deducerile de amortizare se determina fara a lua in calcul amortizarea contabila. Castigurile sau pierderile rezultate din vanzarea ori scoaterea din functiune a acestor mijloace fixe se calculeaza pe baza valorii fiscale a acestora, diminuata cu amortizarea fiscala." si ale punctului 71^6 din Normele de aplicare a Codului Fiscal: "In aplicarea prevederilor art. 24 alin. (15) din Codul fiscal, cheltuielile inregistrate ca urmare a casarii unui mijloc fix cu valoarea fiscala incomplet amortizata sunt cheltuieli efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile"  
                                                                                                           
Prin urmare, s-a procedat corect la debitarea contului 6583, cheltuiala fiind deductibila din punct de vedere fiscal.

In ceea ce priveste TVA, din datele prezentate de dvs. nu rezulta daca mijlocul fix este sau nu este de natura bunurilor de capital. Doar pentru mijloacele fixe care sunt bunuri de capital se calculeaza ajustarea TVA avand in vedere prevederile art. 149 alin. (1) lit. a) din Codul fiscal unde se precizeaza ca nu sunt considerate bunuri de capital activele corporale fixe amortizabile a caror durata normala de utilizare stabilita pentru amortizarea fiscala este mai mica de 5 ani.
Noi reguli privind SPONSORIZAREA
Noi reguli privind SPONSORIZAREA

Vezi detalii

37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari
37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari

Vezi detalii

Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii



In aceasta situatie consideram ca in situatia dvs. utilajul scos din functiune intra in categoria bunurilor de capital, durata de utilizare stabilita pentru amortizarea fiscala fiind mai mare de 5 ani, situatie in care ar trebui sa se aplice prevederile art. 149 alin. (2): "Taxa deductibila aferenta bunurilor de capital, in conditiile in care nu se aplica regulile privind livrarea catre sine sau prestarea catre sine, se ajusteaza, in situatiile prevazute la alin. (4) lit. a) - d): a) pe o perioada de 5 ani pentru bunurile de capital achizitionate sau fabricate altele decat cele prevazute de la lit b)".

Cu toate acestea, in opinia noastra nu trebuie sa faceti o ajustare a TVA dedusa la achizitie, avand in vedere ca nu ati vandut mijlocul fix ca atare, ci l-ati casat si materialele rezultate din casare le-ati vandut ca deseu, rezulta ca ati desfasurat o activitate economica in sfera TVA (taxare inversa).

Raspuns oferit de consultantii www.portalcontabilitate.ro

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Casare utilaj. Ce tratament contabil si fiscal aplica?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016