Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie 2020

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTVA.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

Casare utilaj achizitionat in leasing financiar. Ce implicatii fiscale apar?

de InfoTva.ro

de InfoTva.ro la 24 Apr. 2013 Exclusiv
Tags: tva, casare utilaj, leasing financiar, implicatii fiscale, impozit pe profit

In randurile urmatoare, vom analiza cazul unei societati care a achizitionat un utilaj dintr-un stat membru UE in anul 2011, in sistem de leasing financiar.



In anul 2013, utilajul a fost complet avariat si se caseaza. Utilajul fiind asigurat, s-au incasat despagubiri de la asigurari. Utilajul nu este complet amortizat. Leasingul decurge in continuare.

Vom stabili astfel care sunt implicatiile fiscale in ce priveste impozitul pe profit si TVA-ul, ca urmare a casarii utilajului.

Solutia consultantului:

Solutia noastra va tine cont de prevederile art. 24 alin. 15 din Codul fiscal si pct. 716 din Normele metodologice de aplicare a Codului.

Mentionam astfel ca toate cheltuielile inregistrate cu valoarea ramasa neamortizata a utilajului casat, respectiv scos din functiune, dezmembrat si valorificat pe parti componente sunt considerate cheltuieli efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile.
Ghidul practic al contabilului din domeniul constructiilor
Ghidul practic al contabilului din domeniul constructiilor

Vezi detalii

Ghid GDPR pentru asociatiile de proprietari
Ghid GDPR pentru asociatiile de proprietari

Vezi detalii

Cartea Verde a Contabilitatii
Cartea Verde a Contabilitatii

Vezi detalii



In consecinta, acestea sunt deductibile la calculul impozitului pe profit. Totodata, sumele primite din despagubiri sunt considerate venituri impozabile

In privinta TVA-ului, pentru despagubirile incasate nu se datoreaza TVA si nici nu se procedeaza la ajustarea taxei initial deduse pentru ratele de leasing financiar datorate pana la momentul producerii evenimentului.

In schimb, daca se factureaza in continuare rate de leasing financiar, taxa rezultata in urma aplicarii taxarii inverse nu este deductibila, utilajul in cauza nemaifiind utilizat in scopul realizarii de operatiuni taxabile conform art. 145 alin. 2 lit. a din Codul fiscal datorita distrugerii.

Autor: InfoTva.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Casare utilaj achizitionat in leasing financiar. Ce implicatii fiscale apar?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016