Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie 2020

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTVA.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

Achizitie servicii din stat non-UE. Tratament TVA in cazul unui neplatitor de TVA

de InfoTva.ro

de InfoTva.ro la 14 Feb. 2020 Exclusiv
Tags: codul fiscal, tratament tva, neplatitor de tva

Care sunt obligatiile unei societati neplatitoare de TVA care achizitioneaza servicii dintr-un stat non-UE (de exemplu India)?

Consultantul nostru fiscal - Olga Crevelescu - ne explica exact cum trebuie trata aceasta situatie:

Avand in vedere ca in sectiunea detalii firma ati mentionat CAEN 6201 Activitati de realizare a software-ului la comanda (software orientat client), voi presupune ca achizitionati din India servicii IT.
 
Locul prestarii din punct de vedere al TVA pentru astfel de servicii, prestate catre o alta persoana impozabila, se stabileste conform art. 278 alin. (2) din Codul fiscal (regula generala) deoarece astfel de servicii nu se incadreaza la exceptii, deci locul este locul unde respectiva persoana care primeste serviciile isi are stabilit sediul activitatii sale economice.
 
Beneficiarul serviciilor este societatea dumneavoastra, persoana impozabila din punct de vedere al TVA, deci serviciile sunt impozabile in Romania. 
 
Astfel, veti primi factura fara TVA.
 
PFA: Contributii, taxe, impozite, deduceri
PFA: Contributii, taxe, impozite, deduceri

Vezi detalii

Cartea Verde a Contabilitatii
Cartea Verde a Contabilitatii

Vezi detalii

Manual de Politici Contabile
Manual de Politici Contabile

Vezi detalii

Potrivit art. 307 alin. (2) din Codul fiscal, taxa este datorata de orice persoana impozabila, inclusiv de catre persoana juridica neimpozabila inregistrata in scopuri de TVA conform art. 316 sau 317, care este beneficiar al serviciilor care au locul prestarii in Romania conform art. 278 alin. (2) si care sunt furnizate de catre o persoana impozabila care nu este stabilita pe teritoriul Romaniei sau nu este considerata a fi stabilita pentru respectivele prestari de servicii pe teritoriul Romaniei conform prevederilor art. 266 alin. (2), chiar daca este inregistrata in Romania conform art. 316 alin. (4) sau (6).
 
Astfel, societatea dumneavoastra are obligatia platii TVA. Daca societatea este neplatitoare de TVA, va plati efectiv TVA prin docontul special 301.
 
Conform punctului 15 alin. (7) din Normele metodologice de aplicare a Codului fiscal, serviciile prevazute la art. 278 alin. (2) din Codul fiscal, prestate de prestatori stabiliti in afara Uniunii Europene catre beneficiari persoane impozabile care sunt stabiliti pe teritoriul Romaniei, urmeaza aceleasi reguli ca si serviciile intracomunitare in ceea ce priveste determinarea locului prestarii si celelalte obligatii impuse de prezentul titlu, dar nu implica obligatii referitoare la declararea in declaratia recapitulativa, conform prevederilor art. 325 din Codul fiscal, indiferent daca sunt taxabile sau daca beneficiaza de scutire de taxa, si nici obligatii referitoare la inregistrarea in scopuri de TVA specifice serviciilor intracomunitare prevazute la art. 316 si 317 din Codul fiscal.
 
Deci serviciile primite de la furnizori din afara UE urmeaza aceleasi reguli ca si serviciile intracomunitare in ceea ce priveste determinarea locului prestarii si celelalte obligatii impuse de Titlul VII din Codul fiscal, dar nu se declara in formularul 390 si nu genereaza nici obligatii referitoare la inregistrarea in scopuri de TVA specifice serviciilor intracomunitare. Desi nu trebuie sa va inregistrati in scopuri de TVA si nu trebuie sa declarati serviciile in 390, aveti totusi obligatia sa platitiTVA pentru serviciile primite prin decontul special de TVA, formularul 301.
 
Raspuns oferit de specialistii Portal Codul Fiscal, un proiect de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.
Autor: InfoTva.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Achizitie servicii din stat non-UE. Tratament TVA in cazul unui neplatitor de TVA":
Rating:

Nota: 3 din 5 din 3 voturi





Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016