Atentie contabili!


Modificari importante privind TVA!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
 
 
 

Achizitii servicii intracomunitare de promovare. Ce regim fiscal se aplica?

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de Redactia Infotva la 03 Mar. 2017 Exclusiv
Tags: servicii promovare, formularul 390, servicii intracomunitare, nerezidenti, declaratia 390

In analiza de mai jos, stabilim care este tratamentul contabil si fiscal din punct de vedere al declararii si platii impozitului pe nerezidenti pentru o factura emisa de o societate comerciala din al stat UE constand in servicii promovare si gasire clienti din tari UE si Non-UE pentru o companie din Romania.

Serviciile de publicitate prestate de societatea din Marea Britanie nu se regasesc la exceptii, deci se aplica regula generala prevazuta la art. 278 alin. (2) din Codul fiscal.

Locul prestarii este la beneficiar, in Romania, iar societatea dumneavoastra este persoana obligata la plata taxei, conform art. 307 alin. (2) din Codul fiscal, prin mecanismul taxarii inverse.
 
Formularul 390 Declaratie recapitulativa privind livrarile/achizitiile/prestarile intracomunitare (OPANAF 591/2016) se depune lunar pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare unei luni calendaristice, de catre persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA conform art. 316 sau art. 317 din Codul fiscal, numai pentru lunile calendaristice in care ia nastere exigibilitatea taxei pentru achizitiile de servicii prevazute la art. 278 alin. (2) din Codul fiscal, efectuate de persoane impozabile din Romania care au obligatia platii taxei conform art. 307 alin. (2), pentru care exigibilitatea de taxa a luat nastere in luna calendaristica respectiva, de la persoane impozabile nestabilite in Romania, dar stabilite in Uniunea Europeana.

Deci locul prestarii este in Romania si factura se declara in formularul 390 ca achizitie serviciu (cod S).
 
Incepand cu 01.01.2016, fac obiectul impunerii (din punct de vedere al impozitului pe nerezidenti) numai veniturile obtinute de nerezidenti pentru serviciile prestate efectiv in Romania, conform art. 223 alin.(1) lit. k) din Codul fiscal. Serviciile de publicitate prestate in afara Romaniei nu se mai impoziteaza.

Deci nu aveti impozit de calculat, de platit sau de declarat si nu trebuie sa solicitati certificat de rezidenta fiscala.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Daniel Crevelescu - Economist


Redactia Infotva de Redactia Infotva
Redactia InfoTVA are un colectiv de 3 autori specializati din domeniul fiscal. Zilnic aducem in atentia dvs. tot ce este nou legat de aplicarea regimului TVA, intocmirea corecta a facturilor, depunerea declaratiilor si obligatiile fiscale care le revin angajatorilor. Explicam in mod detaliat modificarile aparute si oferim solutii practice pentru orice dilema generata de noutatile cotidiene!

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri




Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!
Urmareste-ne pe Google News

Votati articolul "Achizitii servicii intracomunitare de promovare. Ce regim fiscal se aplica?":
Rating:

Nota: 4.88 din 5 din 4 voturi



Modificari TVA aparute in 2022. Top 6 Studii de caz

Atentie contabili!

Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"Modificari TVA aparute in 2022. Top 6 Studii de caz" 
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]

Atentie contabili!

Modificari TVA aparute in 2022. Top 6 Studii de caz Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"Modificari TVA aparute in 2022. Top 6 Studii de caz"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016