Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Deducere taxa de membru. Cum stabilim corect deductibilitatea?

de InfoTva.ro la 09 Oct. 2013 Exclusiv
Tags: taxe si impozite, deducere taxa de membru, impozit pe profit, codul fiscal, cheltuieli deductibile

Analizam mai jos cazul unei societati platitoare de impozit pe profit, cu activitate de intermediere financiara, care achita unui ONG o cotizatie anuala de membru. Vom stabili in ce masura, pentru societate, aceasta cotizatie se incadreaza in cheltuieli conform art. 21 alin. 4 lit. s) din Codul fiscal, fiind considerata fie deductibila in limita a 4.000 euro anual , fie o cheltuiala nedeductibila integral. De asemenea, vom vedea care va fi monografia contabila utilizata in contabilitatea SRL pentru operatiunea de mai sus.



La art. 21 alin. (4) lit. s din Codul fiscal se precizeaza ca nu sunt deductibile cheltuielile cu taxele si cotizatiile catre organizatiile neguvernamentale sau asociatiile profesionale care au legatura cu activitatea desfasurata de contribuabili si care depasesc echivalentul in lei a 4.000 euro anual, altele decat cele prevazute la alin. (2) lit. g) si m).

La pct. 30 din Normele metodologice, date in aplicare pentru art. 21 alin. (2) lit. g din Codul fiscal se prevede ca:

"Intra sub incidenta prevederilor art. 21 alin. (2) lit. g) din Codul fiscal
cheltuielile cu taxele de inscriere, cotizatiile si contributiile obligatorii, stabilite prin acte normative, de practicare a unor profesii cum sunt: expert contabil, contabil autorizat, arhitect, medic, auditor financiar, avocat, notar si altele asemenea. Contributiile pentru fondul destinat negocierii contractului colectiv de munca sunt cele datorate patronatelor, in conformitate cu prevederile Legii patronatelor nr. 356/2001."

Art. 21 alin. (2) lit. m se refera taxele de inscriere, cotizatiile si contributiile datorate catre camerele de comert si industrie, organizatiile sindicale si organizatiile patronale;
 Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili
Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili

Vezi detalii

Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor

Vezi detalii

Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018

Vezi detalii


In consecinta, daca nu puteti justifica faptul ca taxa achitata de catre societatea dvs. organizatiei respective are legatura cu activitatea desfasurata de societatea dvs cheltuiala respectiva nu este deductibila fiscal integral. De asemenea, in cazul in care puteti justifica aceasta plata, insa suma achitata depaseste 4.000 de euro/anual  diferenta este considerata cheltuiala nedeductibila din punct de vedere fiscal.

Monografie contabila:

628 "Cheltuieli cu servicii la terti" = 401 "Furnizori"/512 " Conturi la banci"


Sursa: PortalContabilitate.ro
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Deducere taxa de membru. Cum stabilim corect deductibilitatea?":
Rating:

Nota: 2.5 din 5 din 2 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016