Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Atentie contabili!
TVA-ul a fost modificat! Atentie la SPLIT TVA si regulile sale!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Ce obligatii de TVA si privind casa de marcat are o agentie imobilara in 2017?

de InfoTva.ro la 10 Mai. 2017 Exclusiv
Tags: agentie imobiliara, casa de marcat, codul fiscal, tva, cod caen

Clarificam mai jos unele notiuni privind obligatiile aferente TVA-ului si utilizarii casei de marcat in cazul unei agentii imobiliare. Avem astfel cazul unei societati care inchiriaza in regim hotelier apartamente care nu sunt detinure de societate. Avand in vedere ca este prea grea procedura de inregistrare in regim hotelier deoarece ai nevoie de acordul vecinilor etc., administratorul a ales un cod CAEN de agentie imobiliara. Vom vedea daca exista obligativitate de inregistrare in scopuri de TVA si daca exista obligatia de a detine casa de marcat daca se lucreaza atat cu persoane juridice, cat si cu persoane fizice.

Pe langa autorizatiile de functionare necesare oricarei societati,   in situatia in care solicitati  clientilor date cu caracter personal , societatea devine operator de date cu caracter operator. In aceasta situatie   pentru desfasurarea activitati este necesara o autorizatie eliberata de catre Autoritatea Nationala de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal.
 
De asemenea este important sa aveti in vedere prevederile din OG 21/1992 privind protectia consumatorilor, cu privire la serviciilor de intermediere imobiliara  si la continutul  contractului  de intermediere imobiliara incheiat intre consumator şi agentia imobiliara.
 
 Activitatea agentiilor imobiliare consta in servicii de intermediere privind cumpararea , vanzarea si inchirierea bunurilor imobiliare.
 
Din punct de vedere al inregistrarii in  scopuri de TVA, 
 
Pana la atingerea plafonului de 65.000 euro, al carui echivalent in lei se stabileste la cursul de schimb comunicat de Banca Nationala a Romaniei la data aderarii si se rotunjeste la urmatoarea mie, respectiv 220.000 lei, se poate aplica scutirea de TVA, denumita regim special de scutire asa dupa cum se prevede la art. 310 alin. (1) din Codul fiscal. 
 
Promotii si politici de discount. Tratament fiscal-contabil
Promotii si politici de discount. Tratament fiscal-contabil

Vezi detalii

Contabilitatea operatiunilor de transport si logistica
Contabilitatea operatiunilor de transport si logistica

Vezi detalii

Top 100 de spete fiscal-contabile 2017
Top 100 de spete fiscal-contabile 2017

Vezi detalii

Potrivit alin (4) ale acestui articol, persoana impozabila nou-infiintata poate beneficia de aplicarea regimului special de scutire, daca la momentul inceperii activitatii economice declara o cifra de afaceri anuala estimata, conform alin. (2), sub plafonul de scutire şi nu opteaza pentru aplicarea regimului normal de taxare, conform alin. (3).
 
Daca in cursul unui an calendaristic se atinge sau depaseste plafonul de scutire prevazut la art. 310 alin. (1),  persoana impozabila  trebuie sa solicite inregistrarea in scopuri de TVA la organul fiscal competent, in termen de 10 zile de la sfarsitul lunii in care a atins sau a depasit acest plafon potrivit prevederilor art. 316 alin. (1) lit. b) din Codul fiscal.
 
Din punct de vedere al utilizarii casei de marcat
 
Potrivit prevederilor art. 1 din OUG 28/1999, operatorii economici care incaseaza, integral sau partial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar contravaloarea bunurilor livrate cu amanuntul, precum si a prestarilor de servicii efectuate direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale. 
La art. 2 din aceasta ordonanta  sunt prevazute exceptii de la utilizarea caselor de marcat iar activitatea desfasurata de dvs. nu se inscrie la activitatile exceptate mentionate distinct la acest articol.
 
Asadar, pentru incasarile , integral sau partial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar , contravalorii prestarilor de servicii efectuate direct catre populatie, aveti obligatia sa emiteti bon fiscal, cu aparate de marcat electronice fiscale si sa le inmanati clientilor.  La solicitarea clientilor, se va elibera  acestora si factura. 
 
 
Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Elena Garofil - Consultant fiscal
 
 
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Ce obligatii de TVA si privind casa de marcat are o agentie imobilara in 2017?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA-ul a fost modificat! Atentie la SPLIT TVA si regulile sale!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Totul despre Split TVA - Modificarile legii explicate detaliat"
Club Contabilitate

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
Atentie contabili!
A aparut SPLIT TVA! Vezi ce este OBLIGATORIU si ce NU

Vezi explicatiile specialistilor + Studii de caz detaliate

Descarcati GRATUIT Raportul Special

Totul despre Split TVA

- Modificarile legii explicate detaliat -
Da, doresc sa descarc GRATUIT cadoul si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton