Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA-ul se modifica de la 1 ianuarie!
Nu uitati de noile reguli OBLIGATORII!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Comert cu amanuntul prin comis voiajori. Cand se utilizeaza casa de marcat?

de InfoTva.ro la 24 Ian. 2014 Exclusiv
Tags: casa de marcat, comert cu amanuntul, comis voiajor, livrare, bunuri, comert online, incasari, curier, documente

Emiterea facturii e conditionata de modul de desfasurare a activitatii de catre operatorii economici. Astfel, in cazul unei firme de distributie, vom stabili daca se poate intocmi factura pentru persoanele fizice carora li se face o livrare de marfa, conform exceptiei din OG 281999, considerand ca ne aflam in situatia "comert cu amanuntul prin comis voiajori" (agenti comerciali).


Potrivit art. 1 alin. (1) din OUG 28/1999 privind obligatia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, agentii economici care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul, precum si prestari de servicii direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.

Conform art. 2 lit. k), din OUG 28/1999 se excepteaza de la prevederile art. 1 alin. (1):" comertul cu amanuntul prin comis-voiajori, precum si prin corespondenta, cu exceptia livrarilor de bunuri la domiciliu efectuate de magazine si unitatile de alimentatie publica, pe baza de comanda;"

Societatea dumneavoastra va emite factura pentru livrarea bunurilor la clienti (persoane fizice sau juridice), document insotitor al bunurilor livrate prin curier.

In concluzie, nu este obligatorie casa de marcat pentru comertul online, in urmatoarele situatii: incasarea se efectueaza prin transfer bancar, prin card,  prin intermediul unei firme de curierat.
 

Societatea de curierat incaseaza banii pe baza documentului (propriu) "Chitanta ramburs cont colector" inscriind la rubrica explicatii " ramburs la factura nr. / din data de ../pentru clientul expeditor SC ......." sau persona fizica….
Ghidul practic al contabilului din domeniul constructiilor
Ghidul practic al contabilului din domeniul constructiilor

Vezi detalii

Planul de Conturi General. Functiunea si corespondenta conturilor 2019
Planul de Conturi General. Functiunea si corespondenta conturilor 2019

Vezi detalii

Manual de inventariere. Societati comerciale. PFA. ONG.
Manual de inventariere. Societati comerciale. PFA. ONG.

Vezi detalii


In cazul in care societatea face direct livrarea bunului sau serviciului catre un client persoana fizica, iar incasarea se efectueaza in numerar,  atunci casa de marcat este obligatorie.
 
Pentru a desfasura acest gen de activitate trebuie sa aveti inserat in actul  constitutiv al societatii dvs., Codul CAEN 4791 " Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet".


Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Comert cu amanuntul prin comis voiajori. Cand se utilizeaza casa de marcat?":
Rating:

Nota: 3.92 din 5 din 6 voturi




Comentarii 1 comentarii

Gicu Arama 2014-05-29 21:03:47

Buna ziua! Am activitate principala 4791 Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet, iar secundara 4799 Comert cu amanuntul efectuat in afara magazinelor, standurilor, chioscurilor si pietelor. Activitati care se desfasoara la beneficiari si/sau in afara sediilor proprii. Duc produsul personal la client, imi trebuie casa de marcat? Dupa mine ma asimilez cu activitatea de comis voiajor si ma aflu in situatia de exceptie de la obligativitatea folosirii casei de marcat. Multumesc!

Atentie contabili!
TVA-ul se modifica de la 1 ianuarie!
Nu uitati de noile reguli OBLIGATORII!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"Modificarile TVA de la 1 ianuarie 2020"
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
TVA-ul se modifica de la 1 ianuarie!
Nu uitati de noile reguli OBLIGATORII!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"Modificarile TVA de la 1 ianuarie 2020"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016