Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Venituri din inchiriere fundatie. Sunt obligatorii casa de marcat fiscala si plata TVA?

de InfoTva.ro la 21 Mai. 2014 Exclusiv
Tags: venituri inchiriere, fundatie, casa de marcat, tva, inchiriere imobil, plafonul, oug 28/1999

In analiza de azi, obiectul principal il constituie o fundatie nonprofit care obtine venituri din inchirierea unui imobil catre persoane fizice. Imobilul nu este inchiriat in regim hotelier.



Vom vedea astfel daca e obligata fundatia sa se doteze si sa utilizeze casa de marcat pentru aceasta activitate, precum si daca operatiunea este scutita de TVA chiar daca se depaseste plafonul de 65.000 euro anual.


1) In opinia noastra, pentru incasarile de la persoane fizice, societatea trebuie sa emita bon fiscal, deoarece activitatea de inchiriere nu se regaseste la exceptiile prevazute la art. 2  din Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 28/1999 privind obligatia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, cu modificarile si completarile ulterioare.
 
2) Daca fundatia desfasoara operatiuni taxabile, scutite de taxa pe valoarea adaugata cu drept de deducere si/sau operatiuni rezultate din activitati economice pentru care locul livrarii/prestarii se considera ca fiind in strainatate, daca taxa ar fi deductibila, in cazul in care aceste operatiuni ar fi fost realizate in Romania, organizatia trebuie sa solicite inregistrarea in scopuri de TVA daca in cursul unui an calendaristic atinge sau depaseste plafonul de scutire de 65.000 euro, in termen de 10 zile de la sfarsitul lunii in care a atins sau a depasit acest plafon. Cifra de afaceri care serveste drept referinta se determina conform art. 152 din Codul fiscal.

Astfel, in cazul in care fundatia realizeaza venituri atat cu drept de deducere, cat si fara drept de deducere trebuie sa se inregistreze in scopuri de TVA dupa depasirea plafonului de scutire de 220.000 lei (65.000 x 3,3817).
 
Agricultura. Noutati fiscal-contabile
Agricultura. Noutati fiscal-contabile

Vezi detalii

Operare SAGA. Exemple practice si recomandari!
Operare SAGA. Exemple practice si recomandari!

Vezi detalii

37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari
37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari

Vezi detalii


Daca fundatia desfasoara doar operatiuni scutite de TVA fara drept de deducere (operatiuni prevazute la art. 141 din Codul fiscal: ex. cotizatii, sponsorizare, inchiriere ) organizatia nu are obligatia de a se inregistra in scopuri de TVA, indiferent de cifra de afaceri realizata.

Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro


Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Venituri din inchiriere fundatie. Sunt obligatorii casa de marcat fiscala si plata TVA?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016