Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Ce se schimba din 2013 privind exigibilitatea pentru livrari intracomunitare de bunuri, scutite de taxa

de InfoTva.ro la 10 Sep. 2012 Exclusiv
Tags: codul fiscal, livrari intracomunitare, bunuri, scutiri taxa, autofactura

Potrivit prevederilor incluse la art. 134^3 din Codul fiscal in ce priveste exigibilitatea pentru livrari intracomunitare de bunuri, scutite de taxa, amintim ca prin exceptie de la prevederile art. 134^2, in cazul unei livrari intracomunitare de bunuri, scutite de taxa conform art. 143 alin. (2), exigibilitatea taxei intervine in cea de-a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care a intervenit faptul generator.

De asemenea, prin exceptie de la prevederile alin. (1) art. 134^3 din Codul fiscal si mentionate mai sus, exigibilitatea taxei intervine la emiterea facturii prevazute la art. 155 alin. (1) sau, dupa caz, la emiterea autofacturii prevazute la art. 155 alin. (4), daca factura sau autofactura este emisa inainte de a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care a intervenit faptul generator.

 (din 1 ianuarie 2013 se inlocuieste cu:

Art. 134^3. - (1) Prin excep?ie de la prevederile art. 134^2, in cazul unei livrari intracomunitare de bunuri, scutite de taxa conform art. 143 alin. (2), exigibilitatea taxei intervine la data emiterii facturii prevazute la art. 155 alin. (14) sau, dupa caz, la emiterea autofacturii prevazute la art. 155 alin. (8) ori in cea de-a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care a intervenit faptul generator, daca nu a fost emisa nicio factura/autofactura pana la data respectiva.
PFA. Contributii, Taxe, Impozite si Deduceri
PFA. Contributii, Taxe, Impozite si Deduceri

Vezi detalii

Noi reguli privind SPONSORIZAREA
Noi reguli privind SPONSORIZAREA

Vezi detalii

37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari
37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari

Vezi detalii


Prevederile art. 134^2 alin. (2) lit. b) nu se aplica in ceea ce prive?te livrarile si transferurile de bunuri prevazute la alin. (1).
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Ce se schimba din 2013 privind exigibilitatea pentru livrari intracomunitare de bunuri, scutite de taxa":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi




Comentarii 1 comentarii

Dumitru 2012-11-06 15:12:12

Am si eu o intrebare. Daca in 2013 primesc o factura de avans la o intracomunitara, nu mai raportez nimic in 300 si 390 pana cand nu este achitata valoarea totala a facturii ?

Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016