Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie 2020

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTVA.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

Cheltuielile de judecata sunt purtatoare de TVA?

de InfoTva.ro

de InfoTva.ro la 05 Mar. 2013 Exclusiv
Tags: cheltuieli de judecata, instanta, proces, penalitati, tva, factura

O societate castiga in instanta un proces cu un client, iar in urma deciziei judecatoresti, clientul achita datoria, penalitatile aferente si cheltuielile de judecata. In urma incasarii sumelor restante, societatea stinge datoria, factureaza penalitatile si inregistreaza cheltuielile de judecata direct pe vanzari. Vom stabili astfel daca aceste cheltuieli de judecata sunt purtatoare de TVA si daca ar fi trebuit facturate catre client.



Solutia consultantului:

Avand in vedere faptul ca obligatia suportarii cheltuielilor de judecata cade in sarcina clientului conform hotararii judedcatoresti definitive si irevocabile, consider ca valoarea acestora urmeaza acelasi tratament fiscal aplicabil penalitatilor. Astfel, valoarea cheltuielilor de judecata nu intra in baza de impozitare a TVA, motiv pentru care nu trebuie colectata TVA conform prevederilor art. 137, alin. 3, lit. b) conform caruia:

 "Baza de impozitare nu cuprinde urmatoarele: …..sumele reprezentand daune-interese, stabilite prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila, penalizarile si orice alte sume solicitate pentru neindeplinirea totala sau partiala a obligatiilor contractuale, daca sunt percepute peste preturile si/sau tarifele negociate."
 
Prin natura lor, cheltuielile de judecata nu reprezinta pentru firma dvs. o prestare de servicii astfel incat operatiunea sa fie impozabila d.p.d.v. al TVA. Pentru a fi impozabila d.p.d.v. al TVA, operatiunea trebuie sa indeplineasca patru conditii cumulative mentionate la articolul 126, alineatul 1:
1.    operatiunea sa fie o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, in sfera taxei, efectuata cu plata;
2.    locul de livrare a bunurilor sau de prestare a serviciilor sa fie considerat in Romania, conform articolului 132 sau 133;
Examenul CECCAR 2020. 100 de Subiecte rezolvate!
Examenul CECCAR 2020. 100 de Subiecte rezolvate!

Vezi detalii

Marea Carte Verde a Monografiilor Contabile
Marea Carte Verde a Monografiilor Contabile

Vezi detalii

Prevenirea si combaterea spalarii banilor. Obligatii procedurale si sanctiuni
Prevenirea si combaterea spalarii banilor. Obligatii procedurale si sanctiuni

Vezi detalii


3.    livrarea bunurilor sau prestarea serviciului sa fie realizata de o persoana impozabila care actioneaza ca atare;
4.    livrarea bunurilor si prestarea serviciilor sa fie rezultatul desfasurarii unei activitati economice ;

Practic, recuperarea cheltuielilor de judecata nu reprezinta o prestare de servicii in cadrul desfasurarii unei activitati economice.

In alta ordine de idei, trebuie sa aveti in vedere faptul ca nu este obligatorie emiterea facturii pentru penalitati si cheltuieli de judecata, dar nici nu se interzice emiterea acesteia. Totusi, daca se intocmeste o factura, aceasta trebuie emisa fara TVA, cu mentiunea "cf. art. 137 alin. 3, lit. b).
Autor: InfoTva.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Cheltuielile de judecata sunt purtatoare de TVA?":
Rating:

Nota: 4.36 din 5 din 7 voturi





Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016