Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie 2020

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTVA.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

Cum stabilim dreptul de deducere dupa inregistrarea in scopuri de TVA?

de InfoTva.ro

de InfoTva.ro la 24 Dec. 2013 Exclusiv
Tags: tva, regularizare tva, inregistrare tva, drept deducere, hg 1071/2012, drept deducere tva, formular 300

O societate neinregistrata in scopuri de TVA devine platitoare de TVA care va aplica si sistemul TVA la incasare. Vom stabili daca in acest sens se poate deduce TVA, prin ajustare, la stocul de bunuri si servicii existente la data inregistrarii in scopuri de TVA pentru facturile neachitate in momentul trecerii la platitor de TVA.

Totodata, vom vedea daca poate sa inregistreze in 4428 = 371 (cu ajustarea) si pe masura platii 4426 = 4428 si care este solutia corecta.

Dupa inregistrarea in scopuri de TVA, de exemplu, incepand cu data de 1 decembrie 2013, societatea absorbita isi poate exercita dreptul de deducere a sumei TVA aferente bunurilor si serviciilor existente in sold la data de 30.11.2013, operatiune denumita "ajustare". Ajustarea  poate fi efectuata pentru stocul de marfa, pentru serviciile nedecontate (de exemplu chirii platite in avans), pentru mijloace fixe, dar si pentru bunuri de capital conform urmatoarelor prevederi:

- art. 148 "Ajustarea taxei deductibile in cazul achizitiilor de servicii si bunuri, altele decat bunurile de capital";
- art. 149 "Ajustarea taxei deductibile in cazul bunurilor de capital" .

Exercitarea dreptului de deducere se efectueaza in baza prevederilor art. 145 din Codul fiscal
alin. (2) lit. a), b) si c) coroborat cu prevederile alin. (4). Prin alin. (4)  al art. 145 din Codul fiscal se prevede "In conditiile stabilite prin norme se acorda dreptul de deducere a taxei pentru achizitiile efectuate de o persoana impozabila inainte de inregistrarea acesteia in scopuri de TVA".  

Aceasta posibilitate de exercitare a dreptului de deducere este dezvoltata la punctul 45 din  normele de aplicare ale acestui articol, cu ultima modificare efectuata prin HG 1071 din  6 noiembrie 2012, de la alin. (1) la alin. (3) "In cazul micilor intreprinderi care au aplicat regimul special de scutire in conformitate cu prevederile art. 152 din Codul fiscal si care se inregistreaza in scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal, taxa pentru achizitii efectuate inainte de inregistrare se deduce potrivit prevederilor pct. 61 alin. (10) - (12) si pct. 62 alin. (5) - (7)."
Prevenirea si combaterea spalarii banilor. Obligatii procedurale si sanctiuni
Prevenirea si combaterea spalarii banilor. Obligatii procedurale si sanctiuni

Vezi detalii

PFA: Contributii, taxe, impozite, deduceri
PFA: Contributii, taxe, impozite, deduceri

Vezi detalii

Marea Carte Verde a Monografiilor Contabile
Marea Carte Verde a Monografiilor Contabile

Vezi detalii



In opinia noastra, pentru suma TVA care poate fi dedusa dupa inregistrarea in scopuri de TVA, concomitent cu inscrierea in sistemul de plata a TVA, nu se aplica regulile de deducere reglementate prin art. 145 alin. (1^2) "Dreptul de deducere a TVA aferente achizitiilor efectuate de o persoana impozabila care aplica sistemul TVA la incasare conform prevederilor art. 134^2 alin. (3) - (8) este amanat pana in momentul in care taxa aferenta bunurilor si serviciilor care i-au fost livrate/prestate a fost platita furnizorului/prestatorului sau..." Altfel spus, suma TVA aferenta achizitiilor efectuate anterior inregistrarii in scopuri de TVA poate fi dedusa chiar daca suma TVA nu a fost achitata furnizorului/prestatorului.

Ajustarea sumei TVA care poate fi deduse dupa inregistrarea in scopuri de TVA se inscrie in jurnalul pentru cumparari intocmit pentru luna decembrie 2013 sau pentru lunile urmatoare (in situatia in care deducerea nu se efectueaza in primul decont de TVA depus dupa inregistrarea in scopuri de TVA). Valoarea achizitiilor de bunuri si TVA aferenta se raporteaza prin decontul de TVA cod 300 la randul 30 "Regularizari taxa dedusa", fara a se raporta la randul 22 "Achizitii de bunuri si servicii taxabile cu cota de 24%, altele decat cele de la rd. 25" care se refera la achizitiile de bunuri si servicii efectuate dupa inregistrarea TVA.

Exercitarea dreptului de deducere a TVA se efectueaza conform prevederilor art. 145 alin. (2) numai daca bunurile si serviciile respective sunt destinate realizarii de operatiuni taxabile, scutite cu drept de deducere si neimpozabile prin inregistrarea contabila 4426 = 371. Astfel, nu  se amana dreptul de deducere prin formula 4428 = 371 chiar daca valoarea bunurilor respective nu a fost achitata la data de 1 decembrie 2013, fiind achitata, de exemplu, in ianuarie 2014. Suma inregistrata in debitul contului 4426 in corespondenta cu creditul contului 371 se raporteaza prin decontul de TVA cod 300 la randul 30.
Autor: InfoTva.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Cum stabilim dreptul de deducere dupa inregistrarea in scopuri de TVA?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016