Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA-ul se modifica de la 1 ianuarie!
Nu uitati de noile reguli OBLIGATORII!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Inregistrare in scopuri de TVA prin optiune. Organizarea contabilitatii

de InfoTva.ro la 08 Nov. 2019 Exclusiv
Tags: omfp 2856/2017, codul fiscal, depasire plafon tva, formular 010, tva

In cazul unei societati care a devenit platitoare de TVA prin depasirea plafonului, pentru depunerea formularului 010 de mentiune pentru inregistrarea in scopuri de TVA prin depasirea plafonului se poate bifa optiunea de NU la pct.7?

7. Contabilitatea este organizata si condusa pe baza de contracte de prestari servicii in domeniul contabilitatii, conform art. 10 alin. (3) din Legea contabilitatii nr. 82/1991, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare da datele de identificare ale persoanei care asigura organizarea si conducerea contabilitati si conform prevederilor art.10 alin. (3) din Legea nr. 82/1991 sunt prevazute in Anexa la declaratia de inregistrare fiscala NU si ce documente se depun impreuna cu formularul.

Despre acest subiect va vorbi expertul nostru Irina Dumitrescu, in cele ce urmeaza.
 

Raspunsul specialistului
 

O persoana juridica din Romania poate organiza contabilitatea in modalitatile reglementate la art. 10 din Legea 82/1991, actualizata, astfel:
 
”(2) Contabilitatea se organizeaza si se conduce, de regula, in compartimente distincte, conduse de catre directorul economic, contabilul-sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie. Aceste persoane trebuie sa aiba studii economice superioare. Prin persoana imputernicita sa indeplineasca functia de director economic sau contabil-sef se intelege o persoana angajata potrivit legii, care are studii economice superioare si care are atributii privind conducerea contabilitatii entitatii. 
(3) Contabilitatea poate fi organizata si condusa pe baza de contracte de prestari de servicii in domeniul contabilitatii, incheiate cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania.”
 
Modele editabile pentru Calculatia Costurilor
Modele editabile pentru Calculatia Costurilor

Vezi detalii

Operare SAGA. Exemple practice si recomandari!
Operare SAGA. Exemple practice si recomandari!

Vezi detalii

Agricultura. Noutati fiscal-contabile. Monografii contabile specifice
Agricultura. Noutati fiscal-contabile. Monografii contabile specifice

Vezi detalii

Asadar, nu este obligatorie organizarea contabilitatii pe baza de contracte de prestari servicii incheiate cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania. Ca atare, in formularul 010 la pct. 7 se va bifa:
- DA – daca contabilitatea este organizata si condusa pe baza de contracte de prestari servicii in domeniul contabilitatii, conform art.10 alin. (3) din Legea contabilitatii nr. 82/1991, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare
- Nu – daca contabilitatea nu este organizata si condusa pe baza de contracte de prestari servicii in domeniul contabilitatii, ci intr-un compartiment distinct conform art.10 alin. (2) din Legea contabilitatii nr. 82/1991, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.
 
Insa, la inregistrarea in scopuri de TVA prin optiune (conform art. 316 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal) unul dintre criteriile pentru evaluarea riscului fiscal in cazul persoanelor impozabile care solicita inregistrarea in scopuri de TVA este legat de modul de organizare si conducere a contabilitatii. 
 
Aceste criterii se regasesc in Anexa nr. 5 la OMFP 2856/2017. In cazul persoanelor impozabile care solicita inregistrarea in scopuri de TVA potrivit art. 316 alin. (1) lit. a) si c) din Codul fiscal compartimentul de evaluare procedeaza la analiza criteriilor pentru evaluarea riscului fiscal prevazute la anexa nr. 5 la ordin, in vederea determinarii nivelului riscului fiscal. 
 
Fiecarui criteriu ii corespunde un punctaj negativ. Punctajul final care determina nivelul riscului fiscal se calculeaza prin insumarea punctajelor aferente fiecarui criteriu de risc la care se adauga 100 de puncte. Persoana impozabila prezinta risc fiscal ridicat daca punctajul obtinut este mai mic de 51 de puncte.
 
 
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Inregistrare in scopuri de TVA prin optiune. Organizarea contabilitatii":
Rating:

Nota: 4.75 din 5 din 2 voturi





Atentie contabili!
TVA-ul se modifica de la 1 ianuarie!
Nu uitati de noile reguli OBLIGATORII!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"Modificarile TVA de la 1 ianuarie 2020"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA-ul se modifica de la 1 ianuarie!
Nu uitati de noile reguli OBLIGATORII!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"Modificarile TVA de la 1 ianuarie 2020"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016