Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Deducere TVA constructie pe terenul administratorului

de InfoTva.ro la 12 Nov. 2012 Exclusiv
Tags: constructie, operatiuni taxabile, deducere tva, codul fiscal

Analizam astazi cazul unei societati care doreste sa construiasca o hala pe terenul administratorului. Autorizatia este obtinuta pe persoana fizica insa pentru ridicarea halei s-a contractat un credit pe firma si implicit pentru a folosi acest credit toate materialele au fost achizitionate tot pe firma. Vom stabili astfel daca se poate deduce TVA de pe aceste facturi prin semnarea unui contract in care firma se angajeaza sa constuiasca hala, urmand ca la finalizarea lucrarii persoana fizica sa nu mai incaseze banii pentru inchirierea halei. De asemenea, vom vedea daca inchirierea se va face pe baza unui contract inregistrat la Fisc.

Solutia consultantului:

In masura in care ulterior construirii halei, societatea o va utiliza pentru realizarea unor operatiuni ce dau drept de deducere a TVA, atunci consideram ca se poate deduce TVA. In acest sens este foarte important cum va fi utilizata hala de catre societate dupa finalizarea construirii acesteia. Daca va fi inchiriata de societate iar pentru facturarea chiriei se va opta pentru aplicarea TVA atunci TVA ramane deductibila. Daca insa facturile de chirie se vor face in regim de scutire, atunci TVA dedusa la constructia halei se ajusteaza.

Din informatiile furnizate intelegem ca hala va indeplini conditiile pentru a fi clasificata ca si bun de capital in conformitate cu prevederile art. 149 din Codul fiscal . In acest sens, perioada de ajustare a TVA in cazul constructiei este de 20 de ani. Cu alte cuvinte, hala ar trebui folosita de societate in scopul realizarii unor operatiuni taxabile pentru o perioada de cel putin 20 de ani. In caz contrar, apare obligatia ajustarii TVA dedusa. In acest sens, va trebui sa analizati de fiecare data daca utilizarea halei se face in scopul realizarii unor operatiuni taxabile sau nu.
37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari
37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari

Vezi detalii

Totul despre controlul TVA
Totul despre controlul TVA

Vezi detalii

Operare SAGA. Exemple practice si recomandari!
Operare SAGA. Exemple practice si recomandari!

Vezi detalii


Nu intelegem la ce va referiti cand spuneti ca inchirierea se face pe baza unui contract inregistrat la fiscl. In cazul in care hala este construita de societate, dar pusa la dispozitia administratorului gratuit, acesta inchiriind-o mai departe, consideram ca nu aveti drept de deducere a TVA. Mai mult decat atat, nu aveti nici macar dreptul deducerii cheltuielilor. Societatea nu poate sa construiasca hala si ulterior sa o puna la dispozitia asociatului fara a percepe un pret in acest sens, intrucat obiectivul ei este acela de a realiza activitati economice si de a inregistra profit.
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Deducere TVA constructie pe terenul administratorului":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 2 voturi




Comentarii 1 comentarii

Alexandru Palaghia 2012-11-13 12:44:33

O observatie vizavi de partea din intrebare cu contractul cu persoana fizica de inregistrat la fisc.
Probabil ca nu s-a sesizat aspectul ca, autorizatia de constructie este eliberata pe persoana fizica, situatie in care, parerea mea, constructia va fi receptionata pe persoana fizica, iar toata analiza asupra TVA-ului trebuie regandita.
De-aici probabil intrebarea persoanei respective.

Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016