Atentie contabili!

Modificari importante privind TVA!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
 
 
 

Venituri din inchirieri si subinchirieri imobile. Cum procedam in ce priveste TVA-ul?

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

de InfoTva.ro

de InfoTva.ro la 16 Dec. 2013 Exclusiv
Tags: taxe si impozite, venituri inchirieri, venituri subinchirieri, scutire tva, cazare hoteliera, imobile

In randurile urmatoare, vom analiza cazul unei societati care obtine venituri din activitatea de subinchiriere. Societatea a semnat contracte cu diversi furnizori atat persoane fizice, cat si juridice pentru chiria unor apartamente in vederea subinchirierii acestora mai departe la clienti si, de asemenea, detine doua imobile proprietatea societatii pe care le subinchiriaza clientilor.


Taxarea clientilor se face pe zi, acestia nu suporta niciun fel de cheltuieli cu intretinerea, utilitatile, reparatiile sau alte costuri.

Societatea are autorizat la ONRC pentru obtinerea acestor venituri codul CAEN: 6820 "Inchirierea si subinchirierea bunurilor imobiliare proprii sau inchiriate".

Vom stabili daca aceasta activitate se incadreaza la codul CAEN autorizat si, in cazul in care nu se incadreaza, vom vedea cu ce cod CAEN ar trebui sa fie autorizat, respectiv ce cota de TVA ar trebui sa se aplice.

In opinia noastra, codul CAEN prezentat in intrebare corespunde activitatii desfasurate.

Ca regula generala, prin efectul legii, inchirierea bunurilor imobile este scutita de TVA, fara drept de deducere, conform art. 141 alin. (2) lit. e) din Codul fiscal. Acest lucru inseamna ca societatea nu isi poate deduce TVA de la achizitiile folosite penru inchirierea scutita de TVA, cum sunt utilitatile, paza, eventuale reparatii sau modernizari ale imobilelor si alte asemenea.
Declaratia 394. Tranzactii cu persoane afiliate
Declaratia 394. Tranzactii cu persoane afiliate

Vezi detalii

Proceduri obligatorii. Spalarea banilor
Proceduri obligatorii. Spalarea banilor

Vezi detalii

Autoturisme pe firma. Regim fiscal-contabil
Autoturisme pe firma. Regim fiscal-contabil

Vezi detalii


Societatea are posibilitatea sa opteze pentru plata TVA la inchiriere prin depunerea unei notificari la ANAF, conform art. 141 alin. (3) din Codul fiscal. In acest caz, societatea dvs. isi poate deduce TVA de la utilitati.

Din ratiuni de deontologie profesionala trebuie sa va comunicam si faptul ca exista riscul reincadrarii acestor activitati in categoria de cazare hoteliera, pentru care trebuie sa se colecteze TVA la cazare, in procent de 9%, conform art. 140 alin. (2) lit. f) din Codul fiscal.

Consideram faptul ca nu discutam de cazare hoteliera, insa exista acest risc fiscal.
Autor: InfoTva.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Venituri din inchirieri si subinchirieri imobile. Cum procedam in ce priveste TVA-ul?":
Rating:

Nota: 4.95 din 5 din 10 voturi





Articole similare

Activitati scutite de plata impozitul minim
Mai multe articole despre cazare hoteliera
MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate
Atentie contabili!
Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate" 
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016