Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Impozit pe veniturile microintreprinderilor 2013 | Conditii de aplicare

de InfoTva.ro la 20 Feb. 2013 Exclusiv
Tags: veniturile microintreprinderilor, codul fiscal, og 8/2013, mirointreprindere, impozit pe profit

Analizam mai jos doua situatii distincte urmarind sa oferim informatii pertinente referitoare la aplicarea impozitului pe veniturile microintreprinderilor in 2013.



Caz 1. O firma platitoare de impozit pe profit in 2012, cu o CA in 2012 sub 65.000 euro.

In Ianuarie 2013 plateste impozit pe profit, dar are o CA doar pe ian de 66.000 eur. Vom stabili ce se intampla cu firma din februarie 2013 si daca devine platitoare de 3% sau ramane platitoare de 16%.

Caz 2.O firma platitoare de impozit pe profit in 2012, cu o CA in 2012 sub 65.000 euro.
In Ianuarie 2013 plateste impozit pe profit, dar are o CA doar pe ian de 30.000 euro. In februarie plateste 3% impozit pe venit, si are 30.000 euro. In martie are CA 2.500 euro si plateste 3%
In aprilie 2013 are o CA de 30.000 euro. Vom stabili ce impozit se plateste pentru aprilie, daca in ianuarie - martie a avut sub 65.000 euro, iar in aprilie a depasit plafonul. Se va vedea astfel daca se va recalcula cu 16% pentru februarie- martie.

Solutia consultantului:
Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii

Noi reguli privind SPONSORIZAREA
Noi reguli privind SPONSORIZAREA

Vezi detalii

37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari
37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari

Vezi detalii



Potrivit art. 1121 din Legea 571/2003 privind Codul fiscal , astfel cum a fost modificat prin OG 8/2013, o microintreprindere este o persoana juridica romana care indeplineste cumulativ urmatoarele conditii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:

a) realizeaza venituri, altele decat cele prevazute la art. 1122 alin. (6);
b) abrogata;
c) a realizat venituri care nu au depasit echivalentul in lei a 65.000 euro;.   
d) capitalul social al acesteia este detinut de persoane, altele decat statul si autoritatile locale.
 
Art. 1122 stabileste urmatoarele:
"(1) Impozitul reglementat de prezentul titlu este obligatoriu.

(2) Microintreprinderile platitoare de impozit pe profit sunt obligate la plata impozitului reglementat de prezentul titlu incepand cu anul fiscal urmator, daca indeplinesc conditiile prevazute la art. 112^1.

(3) Pentru anul 2013, persoanele juridice romane platitoare de impozit pe profit care la data de 31 decembrie 2012 indeplinesc conditiile prevazute la art. 112^1 sunt obligate la plata impozitului reglementat de prezentul titlu incepand cu 1 februarie 2013, urmand a comunica organelor fiscale teritoriale modificarea sistemului de impunere, potrivit prevederilor Codului de procedura fiscala , pana la data de 25 martie 2013 inclusiv. Pana la acest termen se va depune si declaratia privind impozitul pe profit datorat pentru profitul impozabil obtinut in perioada 1 ianuarie 2013 - 31 ianuarie 2013, prin exceptie de la prevederile art. 34 si 35.

(4) O persoana juridica romana care este nou-infiintata este obligata sa plateasca impozit pe veniturile microintreprinderilor incepand cu primul an fiscal, daca conditia prevazuta la art. 112^1 lit. d) este indeplinita la data inregistrarii la registrul comertului.

(5) Microintreprinderile nu mai aplica acest sistem de impunere incepand cu anul fiscal urmator anului in care nu mai indeplinesc una dintre conditiile prevazute la art. 112^1.

(6) Nu sunt obligate sa aplice sistemul de impunere reglementat de prezentul titlu persoanele juridice romane care:

a) desfasoara activitati in domeniul bancar;    
b) desfasoara activitati in domeniile asigurarilor si reasigurarilor, al pietei de capital, cu exceptia persoanelor juridice care desfasoara activitati de intermediere in aceste domenii;
c) desfasoara activitati in domeniile jocurilor de noroc, consultantei si managementului.

(7) Persoanele juridice romane care au optat pentru acest sistem de impunere potrivit reglementarilor legale in vigoare pana la data de 1 februarie 2013 pastreaza acest regim de impozitare pentru anul 2013."

Art. 112^6 stabileste ca, prin exceptie de la prevederile art. 1122 alin. (5) si (7), daca in cursul unui an fiscal o microintreprindere realizeaza venituri mai mari de 65.000 euro, aceasta va plati impozit pe profit luand in calcul veniturile si cheltuielile realizate de la inceputul anului fiscal. Calculul si plata impozitului pe profit se efectueaza incepand cu trimestrul in care s-a depasit limita prevazuta in prezentul articol. Impozitul pe profit datorat reprezinta diferenta dintre impozitul pe profit calculat de la inceputul anului fiscal pana la sfarsitul perioadei de raportare si impozitul pe veniturile microintreprinderilor datorat in cursul anului respectiv. In cazul contribuabililor prevazuti la art. 1122 alin. (3), limita de 65.000 euro si impozitul pe profit datorat se calculeaza in mod corespunzator de la 1 februarie 2013.

Pana la aceasta data nu au fost publicate normele metodologice date in aplicarea prevederilor TITLUL IV indice 1 din Codul fiscal in sensul modificarilor aduse Codului fiscal de OG 8/2013.  

In baza prevederilor mai sus redate, in vigoare la acest moment, apreciem urmatoarele:

Caz 1 - societatea platitoare de impozit pe profit care la data de 31.12.2012 indeplineste conditiile prevazute la art. 1121 din Codul fiscal , devine platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor incepand cu 01 februarie 2013, indiferent de cifra de afaceri pe care a realizat-o in luna ianuarie 2013 .

Caz 2 - societatea platitoare de impozit pe profit care la data de 31.12.2012 indeplineste conditiile prevazute la art. 1121 din Codul fiscal , devine  platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor incepand cu 01 februarie 2013. In anul 2013 va ramane platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor  atat timp cat veniturile realizate de la 01 februarie 2013 nu depasesc nivelul de 65.000 euro. Limita de 65.000 euro si impozitul pe profit datorat (daca depaseste limita in cursul anului 2013) se calculeaza in mod corespunzator de la 1 februarie 2013.

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Impozit pe veniturile microintreprinderilor 2013 | Conditii de aplicare":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi




Comentarii 1 comentarii

magda gheorghe 2013-02-23 10:07:43

SRL ,cifra de afaceri sub 65000E. Am depus declaratia 101 pt.2012. Pt. ianuarie 2013 trebuie depusa,pana cand si ce tip de formular?

Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016