Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Servicii prestate de nerezidenti in afara Romaniei. Ce impozit platim?

de InfoTva.ro la 09 Aug. 2013 Exclusiv
Tags: taxe si impozite, servicii nerezidenti, certificat de rezidenta fiscala, legea 5/1992, legea 168/2013, og 8/2013

Analizam mai jos cazul unui furnizor non-UE care presteaza servicii de manipulare in afara Romaniei pentru un client din Romania si care emite o factura de 1.500 dolari. Vom stabili daca pentru aceasta factura societatea din Romania plateste impozit pe venit obtinut de nerezidenti si daca in cazul unei facturi de comision vanzari de la un furnizor similar se plateste impozit pe veniit nerezidenti. Se mentioneaza ca furnizorul nu a pus la dispozitie certificat de rezidenta fiscala.




Solutia consultantului:

1. Intr-adevar, avand in vedere prevederile modificate de OG 8/2013 ale art. 115 din Codul fiscal in sfera veniturilor impozabile in Romania se plaseaza toate serviciilor prestate de catre nerezidenti fara nici o distinctie, asadar si pentru cele enumerate in intrebarea dvs. In astfel de conditii, data fiind natura operatiunii si in lipsa certificatului de rezidenta fiscala care sa faca aplicabile prevederile articolului privind beneficiile intreprinderii conform caruia veniturile realizate de catre un rezident pe teritoriul propriului stat sunt impozabile numai de catre acesta, veniturile vor fi impuse in Romania cu aplicarea cotei de 16%.

Cu toate acestea, avand in vedere consecintele deosebit de ample a unei astfel de aplicari, normele metodologice de aplicare a Codului fiscal modificate ca urmare a schimbarilor generate de OG 8/2013 enumera in mod expres tipurile de servicii care vor face obiectul impunerii in Romania indiferent de locul prestarii acestora. Astfel sunt considerate venituri obtinute din Romania din servicii prestate in afara Romaniei numai veniturile din prestarea urmatoarelor servicii: servicii de management, servicii de consultanta in orice domeniu, servicii de marketing, servicii de asistenta tehnica, servicii de cercetare si proiectare in orice domeniu, servicii de reclama si publicitate indiferent de forma in care sunt realizate si servicii prestate de avocati, ingineri, arhitecti, notari, contabili, auditori.

Solutia adoptata prin norme, de limitare a tipurilor de servicii prestate in afara Romaniei care fac obiectul impunerii in tara, a fost consacrata expres in Codul fiscal
prin modificarea acestuia realizata prin Legea 168/2013.
Achizitii si livrari intracomunitare de bunuri
Achizitii si livrari intracomunitare de bunuri

Vezi detalii

37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari
37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari

Vezi detalii

Noi reguli privind SPONSORIZAREA
Noi reguli privind SPONSORIZAREA

Vezi detalii



In aceste conditii, pe baza dispozitiilor adoptate prin norme, serviciile de natura celor mentionate de dvs. nu vor intra in sfera celor care fac obiectul impunerii in Romania.

2. Impozitarea veniturilor realizate de catre nerezidenti in conformitate cu Titlul V din Codul fiscal are ca obiect veniturile veniturile obtinute din Romania insa art. 114 din Codul fiscal circumstantiaza necesitatea ca aceste venituri sa se plaseze in sfera celor impozabile.

Din analiza art. 115 din Codul fiscal se poate constata ca nu toate veniturile sunt impozabile in Romania, insa potrivit art. 115 alin. (1) lit. f) comisioanele primite de catre nerezident de la rezident sunt expres enumerate in sfera veniturilor impozabile. In aceste conditii in lipsa unui certificat de rezidenta fiscala venitul platit avand aceasta natura va fi suspus unui impozit in cota de 16% aplicat asupra venitului brut platit.

In prezenta certificatului de rezidenta fiscala vor fi aplicabile prevederile Conventiei care insa nu excepteaza de la impunere in statul de sursa a venitului ci doar stabileste, de regula o cota de impozit inferioara celei de 16%. Potrivit Protocolului incheiat intre cele doua state cu ocazia semnarii Conventiei pentru evitarea dublei impuneri, ratificata prin Legea 5/1992, comisioanele ce provin dintr-un stat contractant si care suint platite unui rezident al celuilalt stat contractant pot fi impuse in acest stat, dar daca beneficiarul efectiv al comisioanelor este rezident al celuilalt stat contractant (prezinta certificat de rezidenta fiscala), impozitul astfel stabilit va fi de 5% din suma bruta a comisioanelor.
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Servicii prestate de nerezidenti in afara Romaniei. Ce impozit platim?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016